| Jurcut_Dani_1996 a întrebat:

Ce parere aveti despre meseria geograf?

8 răspunsuri:
| angus35 a răspuns:

Este o meserie care necesita multe ore de lucru de teren dar este in acelasi timp interesanta si foarte complexa. Eu sunt la Facultatea de Geografie.

| Jurcut_Dani_1996 explică (pentru angus35):

Mai exact ce face un geograf?

| Jurcut_Dani_1996 explică (pentru angus35):

Are timp de familie sau alte activitati si ce salar castiga?

| Angelsareclosetoyou a răspuns:

Este o meserie interesanta, complexa, dar necesita timp si multa gandire si totusi nu stii niciodata daca mai ai timp si de alte lucruri sau daca trebuie sa anulezi anumite activitati. Insa, te axezi pe toata societatea si natura. Prin acest fapt, ii inveti pe elevi lucruri folositoare, unele informatii sunt usoare, altele grele. Aceasta meserie, necesita multa rabdare, iar daca ceva nu iasa bine, trebuie studiat mai amanuntit, nu trebuie sa te lasi batut. De asemenea, o memorie excelenta este de nelasat acasa. Nu faci pentru bani neaparat, ci pentru lume si planeta, cele doua planuri care formeaza viata.

| Jurcut_Dani_1996 explică (pentru Angelsareclosetoyou):

Cu ce se ocupa mai exact?

| Jurcut_Dani_1996 explică (pentru Angelsareclosetoyou):

Este greu sa ajungi un geograf?

| Angelsareclosetoyou a răspuns (pentru Jurcut_Dani_1996):

Ei cerceteaza mediul fizic si impactul acestuia asupra omului, problemele climatice, culturale si economice. Cerceteaza relieful si mediul inconjurator, dar si habitatul uman de asemenea.

| Angelsareclosetoyou a răspuns (pentru Jurcut_Dani_1996):

Nu este greu daca urmezi Facultatea de Geografie, inveti bine, ai cunostinte suficiente si o memorie buna. Cateodata esti supraaglomerat, alteori mai liber, nu stii niciodata exact ce vei face sau daca poti sa-ti rezervi timpul pentru persoanele apropiate si pentru tine.