| vmalex21 a întrebat:

Ce parere aveti despre profesia de tehnician dentar? Am inteles ca scoala e in cadrul unei facultati de medicina si dureaza 3 ani.Pretul este pe masura, intre 3500 si 5500 de lei pe an, nu exista locuri la stat.In timpul acestor ani se lucreaza pe la laboratorele din oras? Exista cerere pe piata muncii? Eu locuiesc pe langa Sibiu, doi veri tocmai ce au terminat Medicina Dentara.As fi foarte recunoscator daca as primi vreun sfat sau vreo sugestie.

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Geez, si tie pretul ala ti se pare mare? La cat se cistiga de obicei in domeniu, mi se pare jalnic de putin sa platesti pe 3 ani de studii cat o sa scoti dupa aia in mai putin de 6 luni. Cerere exista, cel mai practic si eficient e sa te cuplezi cu cineva apropiat (am un vecin de etaj stomatolog el, ea tehnician dentar, o duc oamenii bine-mersi, nici un stres)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt in primul an la TD si aici(Bucuresti) taxa e de 6000 de ron/an.Si 35 de locuri la buget.Esti liber sa faci practica oriunde esti primit.Doar sa nu te astepti la plata prea repede, practica in primii ani e mai mult in scopul de a observa si invata de la altii. In anul 2 am observat ca se fac 8h de practica in cadrul unui laborator mai mare(printr-un parteneriat cu facultatea).
Eu cred ca merita. Dureaza putin(daca realizezi ca nu-ti place dupa, poti incepe studiile la o alta facultate fara prea mare strangere de inima), daca te pricepi castigi destul de bine dupa, plus ca e destul de distractiv cu tot sculptatul si modelajul, mai ales daca esti mai artsy tu asa.

| vmalex21 explică (pentru anonim_4396):

Cu ce medie se intra la taxa? Mi-am gasit un laborator unde voi fi acceptat pentru practica, m-am documentat pe acolo, anul asta am promovat si Bacalaureatul si sincer chiar as vrea sa practic aceasta profesie.Imi plac sa migalesc si sa fac diferite lucruri, sa ma joc cu materiale.Imi cer scuze ca revin asa tarziu, as fi foarte recunoscator daca mi-ai putea oferi mai multe detalii, adresa mea de mail e vmalex21@gmail.com

| anonim_4396 a răspuns (pentru vmalex21):

In anul meu, ultima medie de la buget a fost 8, 67. Adica respectivul a avut vreo 52 de grile corecte din 60 (se da examen de admitere, nu se tine cont de media de la bac). Partea buna este ca anul asta au mai bagat 5 locuri la buget, deci sunt 40 la buget si 10 la taxa.
Iti trimit prin mesaj adresa mea de mail, desi nu verific prea des mesajele.Sau ma poti intreba aici.

| vampyremisa a răspuns:

Ba sigur ca sunt si la buget. Nu e imposibil sa intri, mai greu e sa te mentii. Personal, cred ca merita plus ca se cauta.

| Miky0609 a răspuns:

Lucrez în domeniu și ce pot spune este în felul următor pentru toți cei interesați de domeniul asta :
Dacă vrei sa mergi pe drumul asta pregătește-te psihic pentru ce urmează. Câștigurile în mare parte în tehnica dentara se fac la procent pe nr de element, salariu fix destul de rar găsești ( din procent se fac banii în tehnica laughing. Vei muncii în mare 12 ore și nu vei avea contract de munca pentru ca în mare parte se muncește la negru în domeniul asta. (Cu excepția laboratoarelor mari unde e curata sclavie din cauza volumului mare de lucru).Se câștiga foarte puțin pana înveți sa faci cum trebuie lucrările. Dacă poți sa treci peste toate astea ajungi departe laughing