| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere v-ați face despre un prieten/coleg de muncă, care declară, cu euforie și sclipindu-i ochii (vorba vine), că vrea într-o zi să fie șef, să aibă putere, să ia locul actualului șef din cadrul companiei unde lucrează/lucrați?
Ați vedea dorința sa și pe el a fi ceva pozitiv, mai ales dacă el e genul introvertit și nu se exteriorizează, nu prea comunică, dar muncește cât de mult și eficient poate, sau l-ați percepe ca pe un oportunist, lacom, gata să-si saboteze colegii în drumul său spre avansare?

Răspuns Câştigător
| BumiWolfie15 a răspuns:

Eu aș rămâne uimită(în mod plăcut) de curajul de a-și recunoaște adevăratele intenții pe față, m-am săturat de prefăcuți. Adevărul trebuie apreciat mai mult în această lume. Dacă ai un scop nu înseamnă că vei fi neapărat dispus să calci pe cadavre pentru a-ți atinge obiectivul. Cât timp e atât de perseverent și serios pe cât spui de ce ar fi egoistă dorința sa de a obține o atribuție mai solicitantă. Băiatul doar știe ce își dorește și cum să își asume meritele.

4 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Eu l as considera naiv, inocent, fiindcă în viata uneori nu doar faptul ca muncești te poate face lider dar depinde poate are și abilități, probabil nu e oportunist, probabil se gândește ca actualul șef va ieși la pensie sau va avansa astfel încât el sa fie noul șef, depinde de caracter, dacă l as cunoaște eu personal mi as da seama dacă este pozitiv sau negativ ceea ce face el sau realist în ceea ce își dorește.

| mi25 a răspuns:

Inseamna ca are vointa!hee hee

| mgtow a răspuns:

Nu las crede pentru ca e pesimist si isi atrage alte probleme in viata, o zice din rautate

| Seba2013 a răspuns:

Iti raspund pentru ca mi-ai trimi aceasta intrebare si in privat.

Parerea mea despre acea persoana este ca are multa energie. Si sefii ar trebui schimbati ca antrenorii. Sau facuti prieteni, ceva mai egalitar. Insa nu ca rasturnare de pozitie, ci ca o recunostinta. Pentru ca nici tie nu ti-ar conveni ca cineva sa iti ia locul. Singur cum vrei tu poti sa faci ceva mic. In echipa, chiar daca esti cel mai mic poate sa iti mearga bine, poate esti buna in acea pozitie. Daca vrei sa ajungi si atacant, inseamna ca nu da goluri Ronaldo. Insa in aparare ramai deschis.

Daca tu esti atomista si ai energie(electrica, mecanica, chimica, radianta, termica, nucleara, etc.), este bine, esti fata X-Men. Insa trebuie sa te pui un pic si la soare.
Soarele emite lumina. Iar lumina este unda sau particula(unii spun ca este doar unda iar altii ca este un corp/particula). Adevarul este ca lumina este si unda si particula. Cand dai cu piatra in apa se formeaza unde mecanice, acestea calatoresc printr-un mediu vizibil. Insa undele electromagnetice nu se vad si calatoresc in gol.

Deci lumina este o unda sau particula numita foton. Iar aceasta unda(foton, lumina, particula) daca are o FRECVENTA mare si o LUNGIME mica are multa ENERGIE si este periculoasa, se numeste radiatie ultravioleta.

Insa daca are o FRECVENTA mica si o LUNGIME mare are un nivel de ENERGIE mai mic, rosie.

Vezi SPECTRUL ELECTROMAGNETIC ca sa intelegi NIVELURILE DE ENERGIE a acestei lumini(unda, particula, foton). La nivel rosu are o energie mai mica iar la nivel ultraviolet o energie mai mare.

Lumina este inteleasa ca unda electromagnetica (radioactivitate, izotopi).
Insa cum lumina ajunge sa fie electro si dupa aceea si magnetica este o poveste.

Prima data lumina este unda(iesita din soare din cauza "numarului masic"). Dupa acea apare Einstein cu EFECTUL FOTOELECTRIC(foton sau lumina+electroni, electricitate). Aici unda, fotonul, lumina, se transforma in electricitate(statica) pentru ca misca electronii. Iar acesti electroni genereaza magnetism(asa cum o baterie sau un magnet are plus si minus, asa si acesti atomi au plus si minus). De aceea se numeste unda electromagnetica. Pentru ca electronii au putere de magnetism. Iar unda, lumina sau fotonii au putere sa miste electronii(electricitate).

Aceasta "electricitate statica" are o lista cu materialele care un tendinta sa se incarce pozitiv sau negativ, prin frictiune, de la plus la minus. Se cheama serie sau lista triboelectrica.