| ciucionut a întrebat:

Ce pasi trebuie sa urmez pentru a ajunge medic cardiolog? (începând cu profilul liceului)

Răspuns Câştigător
| Akihito a răspuns:

Profilul la liceu nu prea conteaza, tot meditatiile sunt de baza. Nu devii medic cardiolog din prima trebuie sa dai la medicina generala apoi dupa 5 ani de facultate poti sa te specializezi.
Eu sunt clasa 11 si vreau la medicina si m-am apucat de meditatii pe la scoala nu fac nimic, sunt la profil Matematica-Informatica.

2 răspunsuri:
| gratargratar a răspuns:

1. In principiu, e recomandat sa urmezi un liceu cu profil real (exp: stiinte ale naturii).
2. Faci facultatea de medicina.
3. Te specializezi pe cardiologie.

Primul pas poate fi sarit. Sunt destui care vin de la uman si au ajuns la fac. medicina. Dar, in acest ultim caz, ai de recuperat.

Meditatiile tin de puterea ta de autodidact.

| Gogu06 a răspuns:

Vai de capul tau... Multa munca, dedicatie catre invatat si sudoare. Iar cand ajungi la facultate dupa ce ai terminat liceul cu 10 pe linie si ai ajuns la facultate, o sa depui de 10 ori mai multa munca ca sa ai jumtate din performanta avuta cand ai terminat liceul cu 10. Succes! Pe scurt liceu cu profil(bio-chimie), sa ajungi cel putin in primii 15 la olimpiada pe tara pe chimie/biologie... cam atat.