| Sisjjssjjsjs a întrebat:

Ce poate să facă cineva cu o înclinație spre desen și pictură fără să moară de foame

8 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Grafic design, game art, vfx, job în publicitate, etc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să urmeze exemplul lui Adrian Ghenie.
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=adrian+ghenie+preturi

| NLS a răspuns:

Sa fii foarte bun in domeniu, sau daca inca nu esti, sa te perfectionezi.
Concurenta e destul de mare.
Ajuta sa inveti tehnici de lucru pe noi materiale.
Poti deschide un canal de YouTube unde sa postezi clipuri de pictura sau lectii de desen. Din nou, daca esti foarte bun.
Exista persoane care traiesc doar din asta (dar intre timp au macar cateva sute de mii de urmaritori).

Te poti specializa pe pictura bizantina, icoane, etc. si incerci sa le vinzi pe internet.

Cunosc o persoana care traieste din creat icoane din perle colorate artificiale foarte mici.

Dar bani adevarati se castiga daca esti un desenator sau pictor digital foarte bun.
Exista si la Bucuresti studio de jocuri, si poti lucra oricand pentru angajatori straini in domeniul acesta.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde daca esti talentat, ca inclinatia in ceva nu este musai talent si nici nu poti face bani, daca nu iti ies lucuri deosebite din mana, de aceea 90% din cei care deseneaza sau picteaza frumusel, nu ajung niciodata sa faca bani din asta.
Te-a testat cineva?
Ai premii castigate cu desenul?
Cat expozitii ai?

| dullcat a răspuns:

Graphic design, design pentru jocuri video etc.

| 1234568807 a răspuns:

Faci tablouri de valoare

| Violleta2022 a răspuns:

Acum am vazut ca tu ai doar 14-15 anisori, deci clasa a VIII_a...

Eu zic daca esti cu adevarat talentata, sa mergi la un liceu de Arte si daca esti cu adevarat buna sustinand examenle de admitere, poate vei deveni artista, arhitecta ori designer.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Design