| Ggjsp2 a întrebat:

Ce pot deveni dacă absolv liceul de industrie alimentară (excluzând facultatea)?

Aș dori să știu în mare parte cât aș câștiga aproximativ și dacă pot să duc un trai relativ decent sau am nevoie neapărat de o facultate.

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Verifica pe scrie pe siteurile liceelor de acest fel, de exemplu :
https://www.admitereliceu.ro/......anum-sibiu
Daca ai posibilitatea, ia in considerare sa faci si facultate, ca sa ai sanse in plus pentru un salariu ceva mai bun, nu sa fii un simplu muncitor.Succes.

| anonim3248 a răspuns:

Cu liceu și bac azi ai câștiga cam 2500 lei - 3500 lei.

| aaanamariaaa a răspuns:

PI sunt cam limitate joburile. Poate eventual sa faci un curs ori de bucatar(6luni) sau patiser și sa lucrezi asta. Câștigi bine dacă lucrezi intr-un restaurant. Poți și ca ospătar lucra. Si eu am făcut IA, n-am găsit mai nimic care sa zic ca m-a făcut sa ma simt mandra ca am aceasta specializare. La pedagogie(ieși educator macar) la economie (ceva casier) dar în general nu prea contează liceul, ca joburi din astea normale nu iti trebuie musai calificare. Totuși dacă ai bacul și te tine financiar, poți face facultate, daca nu, un curs scurt și știi una si bună. Simple:
Ca baiat- curs agent de paza, operator introducere date
Fata- unghii, coafor

| trophin a răspuns:

Tehnician, sef de sala

| trophin a răspuns:

Picol, spalator, apoi ospatar

| Violleta2022 a răspuns:

Daca termini doar liceul, ajungi un simplu muncitor intr-o fabrica de mancare: cum sunt caramangeriile, sectiile de facut carnati, pateuri, converse de legume si fructe samd.

Daca ai termiant si o faculatte de chimie alimentara, ajungi Inginer chimist in alimentatie, tot in acelasi sector, ca si mai sus.