| Answerkid a întrebat:

Ce pot deveni daca aleg profilul filologie (la liceu)?

Răspuns Câştigător
| AlllExAnDrA_8337 a răspuns:

Pai sincer de pe un profil de filologie nu ai foarte multe variante.Stewardesa,secretara,profesoara,jurnalist,ziarist,reporter,mergi doar pe ceea ce inseamna partea de uman si facultatea de litere.

4 răspunsuri:
| Deniisze a răspuns:

De la filologie poti sa dai la litere sau la drept.

| Anon123 a răspuns:

Buna...acelasi profil l-am ales si eu. Poti deveni prof de eng romana sau franceza, dar bineinteles iti trebuie si o facultate.Si in plus daca nu o sa iti mai placa poti sa faci ce facultate vrei pentru ca profilul nu prea conteaza.

| PinkDea a răspuns:

Poti sa devi porofesor de : engleza franceza romana
Poti sa megi mai departe la facultate si sa ajungi ziaris

| Cosmin33petcos a răspuns:

Perspective profesionale pentru. Filologie:
-profesor de lb. romana
-cercetator stiintific (istoric literar, critic literar, teoretician literar, istoric al limbii, lingvist)
-scriitor
-jurnalist
-traducator
-secretar
-ghid turistic
-relatii publice
-diplomat
-jurist
-teolog
-bibliotecar
-librar, anticar
-om politic
-filozof
-actor