| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot deveni daca ma duc la profilul TURISM si care sunt salariile diferitelor locuri de munca legate de turism?

Răspuns Câştigător
| taviyamato2 a răspuns:

Eu sunt pe acest profil la facultatea de geografie. ce pot sa spun, nu e un lucru extraordinar, salariile nu sunt mari si e multa munca, pe langa facultate trebuie sa cunosti 2 limbi straine altfel nu ai sanse, avantajul ar fi ca vei avea de lucru toata viata, iti recomand un curs de ghid, dupa facultate, intreaba pe la primarie, nu e o facultate care o faci sa ai viitor in Romania, banii grei din turism se castiga ca ghid, de obicei in afara tarii. Mai mult de atat nu cred ca trebuie sa stii, manager de hotel sau restaurant nu cred ca vrei sa ajungi

2 răspunsuri:
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Agent de turism, ghid, si multe altele. Salarile nu le poti sti, variaza ca infatisarea oamenilor. Da cel mai bine ar fi sa nu te ghidezi dupa bani, ci dupa ce-ti place, pentru ca dupa ( daca) ce o sa ai bani o sa-ti dai seama ca nu te mai atrage nimic la locul de munca si ce faci? te reprofilezi la 45-50 ani?

| euseboy a răspuns:

Si eu vreau sa intru la profilul alimentatie si turism(la liceu), vorbesc limba spaniola destul de bine si un pic de engleza. Din cate stiu pot devenii ghid turistic in afara romaniei avand doar liceul si un curs de specializare in domeniul turismului, nu este nevoie si de o facultate, desi geografia este materia mea preferata.