| GabrielStefan a întrebat:

Ce pot face pentru a ajunge inginer?mai detaliat!funda

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Eu sunt inginer in instalatii. In primii 2 ani de facultate faci o gramada de matematica, deci trebuie sa te impaci cat de cat cu ea, si cu fizica cam la fel. Apoi in functie de sectia la care te duci faci anumite ramuri ale fizicii, eu de exemplu am facut hidraulica, termotehnica si electrotehnica.
Totul devine parca mai usor, dupa ce incepi specialitatile, dar incepi sa ai si proiecte care iti mananca timpul.
Pentru inceput insa, este de ajutor daca faci liceul la un profil real, cei de la filo au greutati mari la o facultate cu profil tehnic.

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Pentru a ajunge inginer trebuie sa urmezi cursurile uneia dintre facultatile din cadrul Politehnicii.

| corolav a răspuns:

În primul rînd trebuie să fii convins că ai înclinație spre astfel de activitate ( legată de tehnică, de șurubăreală, de motoare, de desen, de fizică, de matematică, de construcții, de instalații sanitare sau electrice, de invenții și inovații).
D acă în forul tău interior ajungi la concluzia că ai înclinație spre astfel de activități, te prezinți la examene (sau ce se cere acum) la o facultate din cadrul unui Institut Politehnic din țară ( București, Iași, Timișoara, Galați ) și după absolvire ajungi inginer.

| Vichtory a răspuns:

E simplu, te duci la o facultate in acest domeniu si devii inginer.Bafta.

| CoCoMona a răspuns:

In primul rand, ar trebui sa te pasioneze domenii ca: fizica, matematica, informatica. Apoi, ar trebui sa te interesezi daca se da admitere si ce specializare te-ar interesa cu adevarat.