| ForeverInLove a întrebat:

Ce pot sa devin daca termin liceul cu profil uman de filologie? Funada la cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Liceul nu te califica pentru vreo slujba de profil, decat daca urmezi un liceu tehnic sau vocational urmat de o postliceala. Liceul este baza unei cladiri ce va fi construita in intregime dupa finalizarea studiilor superioare: facultate+ master (si eventual si doctorat). Cu toate acestea, profilul are capacitatea de a te indruma intr-o directie. Ai multe variante, multe facultati pe care sa le urmezi: Litere, Limbi Moderne, Stiintele Comunicarii, Jurnalism, Stiinte Politice, Studii Europene, Securitate Europeana, Studii de Securitate, Drept, Relatii Publice, Istorie, Geografie, Geografie-Turism, Psihologie, Filosofie, Sociologie, Pedagogie, Psiho-Pedagogie, fiecare din aceste facultati avand mai multe speciazari din care sa alegi. Mult succes!

3 răspunsuri:
| DenysaLove a răspuns:

Pai...iti spun ca si facultate:
-facultatea de drept(notar, avocat etc)
-limbi straine
-stiinte politice
-jurnalist
-comunicare si relatii publice
-filosofie
-sociologie

| piTiCcu a răspuns:

Practic nu iesi cu nici o meserie, meseria ti-o capeti dupa ce termini o facultate. Daca vrei sa urmezi o facultate de profil uman poti incerca: drept, relatii publice, stiinte politice, limbi straine, filozofie etc...Bafta!

| alin23mester a răspuns:

Filolog?