| UnknowName a întrebat:

Ce pot sa ma fac daca intru la liceu pe profil "Fililogie"?

3 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ce vrei

| Atim a răspuns:

Orice vrei tu. Eu am făcut filologie si foștii mei colegi au mers mai departe majoritar la drept, medicina și farmacie, o singura persoana la litere (cum te-ai aștepta de la cineva care a făcut filologie). Profilul nu te limiteaza in niciun fel, doar ca iti va fi mai greu putin daca te vei orienta spre alte domenii. De exemplu, daca vei vrea sa mergi la o facultate la care admiterea se da dintr-o materie care nu este specifica profilului de filologie (de exemplu biologie, chimie, matematica) vei avea nevoie de pregatire.
Cand mergi sa dai admiterea la facultate pe cei de acolo ii interesează ce faci tu in examen sau ce medie ai, nu la ce profil ai fost. Totodata, daca vei vrea sa intri direct in campul muncii, nimeni nu te va întreba ce profil ai fost in liceu, ce intreaba ei e cate clase ai si daca ai sau nu bacul luat.

| F3d0x a răspuns:

Casier la McDonalds.