| Dana2103 a întrebat:

Ce poti face cu facultatea de stiinte economice?

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Poti face master in orice domeniu iti doresti. Ideea e ca daca te duci la ceva ce n-ai studiat deloc pana atunci, risti sa-ti fie greu. Dar poti face si un master in medicina.

12 răspunsuri:
| Dana2103 explică (pentru sierra1):

Multumesc!

| Dana2103 explică (pentru sierra1):

Informatica de gestiune se refera tot la contabilitate, nu?

| Dana2103 explică (pentru sierra1):

Nu se poate face mai apoi un master in informatica sau drept?

| Dana2103 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Master in medicina? Serios? Eu stiu ca nu poti iesi medic daca nu ai absolvit medicina generala, veterinara, dentara
Deci tu vrei sa zici ca pot studia de ex farmacia/stomatologia apoi sa pot urma masterul in medicina generala si voi putea intra la rezidentiat?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Dana2103):

Am dat doar un exemplu.
Rezidentiatul e conditionat de cele trei specializari: medicina generala, medicina dentara si farmacie.
Nu ai programe de master in medicina, pentru ca, in cei 5, respectiv 6 ani, se considera ca faci licenta+master.
Dar la specializarile de la medicina de 3-4 ani, unde obtii doar diploma de licenta, poti urma si master. Deci te poti inscrie la programele de masterat respective cu orice diploma de licenta, fie ea si in arte plastice.

| Dana2103 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Intrebarea mea era alta
Cum ai zis si tu,sunt specializari alternative la cele medicale de baza
De exemplu fizioterapie
Daca esti licentiat in balneofiziokinetoterapie,poti face un master in medicina generala ca mai apoi sa intri la rezidentiat pe neuro,reumato, endocrine?
Uite, spre ex, un absolvent la medicina generala poate intra in rezidentiat la fizioterapie Sau poate intra la chirurgie maxilo faciala, chiar daca nu a studiat stomatologia

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Dana2103):

Nu sunt din domeniul medical. Totusi, masterul in medicina generala e chiar facultatea de 6 ani, in care iesi cu diploma de licenta+master, oarecum. Deci nu au de ce sa fie programe de masterar in medicina generala.
Iar rezidentiatul e pentru cei licentiati in una din cele 3 specializari: medicina generala, medicina dentara sau farmacie.

| sierra1 a răspuns (pentru Dana2103):

Dacă persoana vrea, ce nu se poate!

| sierra1 a răspuns (pentru Dana2103):

Contabilitate informatizată - să-i zicem

| sierra1 a răspuns (pentru Dana2103):

Să fii iubită

| Dana2103 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Sau veterinara, cred

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Dana2103):

Poti face master in orice domeniu iti doresti. Ideea e ca daca te duci la ceva ce n-ai studiat deloc pana atunci, risti sa-ti fie greu. Dar poti face si un master in medicina.