| PhaseMorphXR a întrebat:

Ce presupune mai exact Freelance-ul si cum se lucreaza in acest mod? Care sunt de regula procedurile? Orice detalii sunt binevenite. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

A fi ''freelancer'' inseamna propriu zis a fi un profesionist (intr-un domeniu) care lucreaza pe cont propriu, ''project based'', colaborand cu diverse entitati (firme, institutii, persoane juridice). E in sine o alternativa la clasicul ''9 to 5'' (jobul obisnuit de birou). Pentru a ajunge sa te impui pe piata freelancerilor e obligatoriu sa ai un portofoliu solid, cunostinte atestate in domeniul tau precum si cateva referinte care sa te faca ''de incredere'' pentru angajatori. Eu unul recomand accentul pus pe CV, pe portofoliu (e obligatoriu sa il), pe referinte (minim 3) si pe un cont de LinkedIn bine pus la punct (care in sine trebuie sa contina toate lucrurile mai sus mentionate). Poti lucra pe site-uri de profil, precum elance.com sau freelancer.com dar asta nu e neaparat obligatoriu. E perfect ok (si poate mai bine) sa ai un website bine pus la punct in care sa iti faci cunoscuta munca si oferta cu care te prezinti ''pe piata''. Acum, daca mi-ai spune exact care edomeniul tau de interes, poate as putea sa te ajut mai mult cu sfaturi rpactice ''de nisa''.

| PhaseMorphXR explică (pentru TheAce):

Multumesc mult! M-ai lamurit in multe aspecte. Domeniul de interes (si perfectionare) e arhitectura/urbanismul, grafica, designul.

2 răspunsuri:
| farfuriaverdex a răspuns:

Ca freelancer lucrezi pe cont propriu, asta presupune sa ai un talent si anumite referinte, spre exemplu traducator, te inscrii pe unul din siteurile de freelancer ca si worker, dupa care ei te verifica in domeniul in care specifici tu ca lucrezi, pe siteurile respecyive iti apar si joburile oferite de angajatori precum si venitul obtinut, informatii detaliate gasesti aici:https://www.freelancer.com/? t=c&utm_expid=294858-280.mOc2BO0eTM6MCwnI4sv8Uw.2

Si cel mai bine te lamuresti dupa ce incerci, succes!