| iwannabeperfect a întrebat:

Ce presupune meseria de criminalist? Ce materii înveți pentru a face portretul robot criminalului? Ce sanse am in străinătate (Anglia)?

1 răspuns:
| Radu_Radu_1995_PX6h a răspuns:

In primul rand, presupune atentie la detalii. Trebuie sa vezi lucruri pe care altii nu le vad, fire de par, picaturi mici de sange, trebuie sa poti sa analizezi pozitia cadavrului ca sa poti reface situatia care a dus la moarte, sa-l cauti de urme ca sa poti preciza o cauza a mortii provizorie, sa estimezi cat mai corect data mortii in functie de temperatura corpului, si in unele cazuri sa participi la autopsie. Cat despre portretul robot, politia are desenatori pentru asta, dar ei doar schiteaza un portret care este apoi construit pe calculator.