| Timidul333 a întrebat:

Ce presupune meseria de medic nutritionist?
Studiez biologia si chimia de aproximativ 2 ani si caut sa ma inclin catre o facultate in "tema".
Tin sa precizez ca sunt clasa 12. M-am gandit la meseria de medic nutritionist, deoarece sunt pasionat de alimentatie, sanatate, corp armonios, etc. Dar inainte de toate, as vrea sa va rog pe cei ce au o idee despre latura aceasta, ce presupune. Despre gradul de dificultate in a te angaja sau in a-ti deschide propriul cabinet. Despre salariul mediu (stiu ca pasiunea primeaza dar nu pot fi ipocrit sa sustin ca remoneratia nu conteaza) Si cat mai multe detalii pentru a-mi forma o idee despre aceasta ramura de "medic nutritionist". Multumesc mult anticipat!

1 răspuns:
| WhiteLife a răspuns:

Pai faci facultatea de Medicina (6 ani), apoi rezidențiatul (nu știu exact cât durează) și ajungi medic nutriționist. Varianta 2: intri la Facultatea/specializarea de nutriție și dietetică din cadrul unei facultăți de Medicină, faci 3 ani și ieși nutriționist (nu medic). Poți să te angajezi la cabinete de genul NaturHouse, sau să-ți deschizi propriul cabinet, mai sunt și alte domenii in care poți lucra. La noi in tara e destul de puțin dezvoltată latura asta, majoritatea oamenilor cred că nu e nevoie să meargă la medic că sa le spună el "ce să mănânce". Probabil in viitorul apropiat se va mai schimba aceasta mentalitate. Poți să construiești diete pentru persoane ce vor să slăbească, pentru sportivi, diabetici sau alții care suferă de anumite boli ce nu le permit să mănânce "normal".