| ANONYMBOSS293 a întrebat:

Ce probe sportive trebuie sa dau pentru facultatea de sport si ce examene ar trebui, la ce materii? Am inteles ca ar trebui biologia de a 11-a si a 12-a.
Cel mai bun raspuns primeste fundita.

3 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Vezi aici http://www.sport.uaic.ro/......EFS%29.pdf
Concursul de admitere constă din:

Probă sportivă eliminatorie evaluată cu ADMIS/RESPINS
Probele sportive sunt: atletism, gimnastică, fotbal, baschet, handbal, volei, caiac, canoe, canotaj, scrimă, tir cu arcul, tir puşcă, tir pistol, judo, karate, qwan ki do şi rugby. Conţinutul probelor sportive este prezentat în Ghidul concursului de admitere 2015 (E.F.S.)
Nu vei da din biologie examen pentru Facultatea de Sport și Educație Fizică.
și aici http://www.sport.uaic.ro/......202015.pdf
Sursă http://www.sport.uaic.ro/admitere-an1.html
Și da doar biologie se dă grilă pentru facultatea de Kinetoterapie + proba practică.
Sursă citez,, PROBELE DE CONCURS:

Concursul de admitere constă din:

probă sportivă la alegere, care are caracter eliminatoriu (va fi evaluată cu ADMIS/RESPINS)
Probele sportive sunt: atletism, gimnastică, fotbal, baschet, handbal, volei, caiac, canoe, canotaj, scrimă, tir cu arcul, tir puşcă, tir pistol, judo, karate, qwan ki do şi rugby.
Candidaţii declaraţi admişi după proba eliminatorie, vor intra în următoarea etapă de selecţie.
Conţinutul probelor sportive este prezentat în Ghidul concursului de admitere 2015 (KMS)

un test grilă la disciplina Biologie
(Biologie pentru clasa a XI-a - ISBN 9736539350, manual aprobat de MEC, 2008, Editura Corint, Autori: Cezar Th. Niculescu, Radu Carmaciu, Bogdan Voiculescu, Camen Salavastru, Dan Cristescu - fără lucrările practice)

NOTA FINALĂ la concursul de admitere este media aritmetică dintre:

media de la bacalaureat - 40%;
nota de la disciplina BIOLOGIE - 60%."

| ANONYMBOSS293 explică:

Biologie trebuie doar clasa a 11-a? Si trebuie sa dau examen grila separat de baac la biologie nu?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Modalitatea de admitere DIFERĂ în funcţie de facultate/localitate!

NU ai precizat localitatea!
Ar trebui să GHICIM din ce localitate este facultatea dorită de tine? rolling on the floor
Sau, vei veni din Constanţa ( spre exemplu ) în Cluj-Napoca?

Poate revi cu detalii...

Toate cele bune!