| anonim_4396 a întrebat:

Ce profesii poti sa ai dupa ce faci facultatea de istorie?

3 răspunsuri:
| lety93 a răspuns:

Arhivist
profesor de istorie

| achm a răspuns:

Depinde de perioada pe care o preferi. Dacă ești pasionat de preistorie/istorie antică/medievală te poți îndrepta spre arheologie. Dacă ești pasionat de modernă/contemporană te poți îndrepta spre arhivistică. Titlul pe care îl ai după ce termini facultatea de istorie este de istoric, iar dacă faci modulul pedagogic poți intra în învățământ. De asemenea, indiferent de perioada preferată poți lucra în muzeu, asta dacă există locuri libere.

| Corina a răspuns:

Profesia depinde de specializarea pe care o termini in cadrul facultatii de istorie. Acestea sunt: istorie, istoria artei, arheologie, muzeologie, arhivistica.