| Katoteshika a întrebat:

Ce profil e mai bun sa te faci judecator? Stiinte sociale sau filologie?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ambele profile sunt cam la fel. De altfel nu este asa important profilul liceului absolvit ci diploma de bacalaureat, reusita la admitere intr-o facultate de drept, obtinerea licentei, reusita la admitere in INM si la examenul de terminare a institutului si apoi reusita la examenul de capacitate.

| MonaLize a răspuns:

Daca nu sti nici atat, sigur ajungi judecator laughing))

| AttilaDornIsPower a răspuns:

Filologiewinking poti fi avocat, sau judecatorwinking la stiinte sociale este vorba mai mult despre istorie laughing

| gingergirl1 a răspuns:

Filologie,clarwinking

| Nejmoq a răspuns:

Filologie.

| Twixi a răspuns:

Filologie

| NOBODY a răspuns:

Dacă ai de ales strict dintre acestea două, alege filologie bilingv, astfel că ai oportunități mai mari și nu freci menta.
Dar, personal îți recomand un profil real. Ai mai multe perspective odată ce treci BAC-ul. + mai multe facultăți de ales în cazul în care te-ai răzgândit.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți merge la care vrei, important este să ai licență pe drept.
Mult succes!
Pa, pa.