| missmine a întrebat:

Ce profil este mi bun? mate info sau filologie? sunt clasa a 8-a si nu pot sa ma decid! voi ce-mi recomandati? daca putesi sa-mi spuneti si ce ore se fac la fiecare. multumesc! dau funda!

Răspuns Câştigător
| theyonutzu a răspuns:

Depinde pe ce parte vrei sa o iei. daca vrei sa nu te stresezi prea mult cu scoala iti recomand folologie ca la profilul asta sunt ore relativ usoare. daca vrei sa faci ceva mai serios si sa ajungi la o facultate ce presupune fizica, matematica, informatica atunci iti recomand mate-info. sunt mult mai multe facultati la care te poti inscrie de la mate-info decat de la filo, nu ca nu ai putea dar ti-ar fi mai greu. apoi un alt aspect e ca o data ce iesi dintr-o astfel de facultate, cererile sunt mai mari pentru locuri de munca decat pentru drept sau jurnalism de exemplu. plus ca mate-info iti dezvolta si o alta personalitate, te face parca mai responsabil etc.

6 răspunsuri:
| 勒兹万 a răspuns:

Daca esti pasionata de matematica, fizica, chime, calculatoare si calcule mate-info bineinteles.Iar daca iti place literatura, si nu iti prea plac calculele filologie...nu conteaza ce ore se fac tu trebuie sa alegi bine, deoarece vei regreta mai tarziu.

| Ioanamaria12344 a răspuns:

Depinde ce iti place mai multhappy. Eu sunt in clasa a9a la mate-info si e chiar usor, nu cum ziceau altii, se fac ore aproape ca in generala doar ca informatica diferahappy. de filologie nu stiu ce sa zic.

| Bianca0007 a răspuns:

Daca te pricepi FOARTE BINE la mate si iti place poti sa te duci la mate info, dar daca nu eu zic sa renunti pentru ca o verisoara de-a mea si-a pus ca prima optiune un liceu cu mate info la care nu credea ca o sa intre dar totus i-a iesit media si a intrat iar acum se chinuie sa ia bacul la mate desi inainte se descurca la materia asta si ii placea

| AyameSte a răspuns:

Eu sunt anul 3 la mate-info si nu e deloc greu! primii doi ani, clasa a 9-a si a 10-a sunt frumosi in a 11-a e unpic greu. te incurajez sa dai la mate info! e un profil frumos unde te poti simti bine. cat despre ore, o sa ai : 2 chimie, 2 engleza, 2 franceza, 1 sport, 4 romna, 4 mate, 2 tic, 1 informatica, 3 fizica, desigur 1desen, 2 muzica, 1 logica si 1 istorie si dirigentia desigur

| mixxjim a răspuns:

Ca variante dupa liceu ai mai multe posibilitati si mai bune daca urmezi o filiera de real, meseriile pe care le poti faci dupa filologie sunt mai putine si mai putin platite. happy

| andra1223 a răspuns:

Eu sunt in clasa IXa la profil de filologie-jurnalism. E usor, in a XIa scapi de matematica, fizica si chimie, iar in rest se pune accent pe romana, limbi straine si istorie happy Teza se da din romana, engleza, latina si la alegere geografie sau istorie. Acuma depinde ce iti place tie sa faci.Eu ma bucur ca am scapat de matematica excesiva dintr-a VIIIa laughing