| maria11579 a întrebat:

Ce ramuri are facultatea de ASE? Imi puteti spune si ce materii se cer pentru fiecare ramura in parte?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu se numesc "ramuri"!--- sunt specializari in mai multe domenii(contabilitate administrarea afacerilor, management, marketing si altele ). Vezi, in acest ghid, lista specializarilor la nivel de licenta (3 ani) precum si ce se studiaza la la fiecare specializare (pe care o poti studia fie in limba romana, fie in engleza, fie in germana):http://www.econ.ubbcluj.ro/documente2013/Licenta.pdf

| AikkoxD a răspuns:

Administrarea afacerilor cu predare în limbă străină (engleză,franceză,germană). Ai nevoie de o limbă străină ştiută aproape la perfecţie,pentru că ţi se predă şi dai examene în limba respectivă. Pe lângă asta, ai nevoie de matematică şi economie. Restul sunt de umplutură.

Cibernetică - îţi trebuie informatică şi matematică la greu. Dacă ai noroc să intri, sper să poţi să te menţii.

Finanţe,bănci - îţi trebuie matematică, economie şi limbi străine (aici am intrat eu). E cam ciudat, dacă nu-ţi place matematica va fi mai greu până te obişnuieşti. Mie nu mi-a plăcut niciodată, dar am făcut-o pentru că trebuia. În principiu e o facultate bună.

Şi restul, comerţ, relaţii economice internaţionale, marketing, management - ai nevoie de matematică, dar faci la un nivel mai scăzut. Mai mult economie.

| anca_5063 a răspuns:

Administrarea afacerilor
administratie si management public
cibernetica
comert
economie
finainte
management
marketing
relatii economice internationale