| Joker3134 a întrebat:

Ce responsabilitati ai la specializarea infanterie?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am fost la arma infanteri 27 de ani. Nu stiu la ce responsabilitati te referi pentru ca sunt 3 categorii de militari! Prima categorie sunt Soldatii_Gradatii Profesionisti (SGP prescurtat) care au diferite responsabilitati: tragatori la diferite arme (pm, PSAL, PM, AG), sanitari, soferi, etc. Apoi vin subofiterii care au si ei alte responsabilitati:comandanti, tragatori, soferi, mecanci conductori, etc. Apoi vin ofiterii inferiori sau superiori in grad care poat avea o gramada de responsabilitati functie de specializare: comnadanti, sefi de birou, etc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum adică resposabilități?
Nu știi ce face un militar?
Nu știi ce înseamnă să fii militar?
Înveți să mânuiești o armă și faci parte dintr-un corp de armată, grupă, pluton, companie, batalion regiment, divizie și te pregătești să aperi țara. Se numește arma infanterie, nu specializarea infanterie, că nu te specializezi să faci prăjituri sau fripturi.
Infanteria este arma în care soldatul are în mână pușca și împreună cu camarazii săi luptă pe jos să câștige o bucată de teren, omorând pe inamici sau luându-i prizonieri.
Asta face și acum, pentra asta se pregătește, cu mijloacele, armele individuale și logistica timpului actual.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Serios? Si aia care merg in teatrele de operatii nu sunt in razboi?

| sadrian46 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu sunt chiar mici. Apărarea țării costă bani iar statul nu dă bani chiar pe nimic. Ca să vezi în ce constă nimicul, faci un contract de voluntariat în armată, care este de 5 ani, pe care va trebui să îl respecți, și o să simți nimicul pe pielea ta, practic.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

O data ce ai depus juramantul militar: "Eu... jur credinţă patriei mele, România.
Jur să-mi apăr ţara, chiar cu preţul vieţii.
Jur să respect constituţia, legile ţării şi regulamentele militare.
Aşa să-mi ajute Dumnezeu." Doar ordinele care incalca legile si regulamentele militare poti sa le incalci.
Te duci daca-i ordin desi eu am auzit ca e cam problema ca toti se inghesuie sa mearga. Si pe mine au vrut sa ma trimita in Bosnia-Hertegovina acum multi ani in urma. Eu am refuzat si n-a fost problema. Daca mergi in teatrele de operatii ai solda acasa si o solda in dolari (mare) in teatru. Daca faci 2 carduri la cont o poate scoate si sotia. Riscurile sunt. Uite cateva exemple: http://bit.ly/2IUmyBc
Poti sa te documentezi pe Observatorul Militar: http://bit.ly/2INgM4c

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

In caz de razboi te poate lua cu forta. In teatrele de operatii ai doua alternative: iti dai demisia sau mergi.

| shrink a răspuns:

Depinde de aptitudinile personale