| deepindesire a întrebat:

Ce rol are scoala in formarea unei cariere?

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

De multe ori ma intreb si eu asta. Sunt in sesiune, crede-ma ca ultimele 7 nopti, in afara de-o singura noapte, am dormit 1-2 ore maxim. In fiecare dimineata, cand ma trezeam obligat, injuram de mama focului. Azi, era sa lesin la facultate, asa rau ma simteam, am vrut sa plec in timpul examenului. A fost o zi reusita, extrem de reusita. I'm feelin' good now, feelin' very good!
Ce rol are? Pai, in afara de amarata aia de diploma, dupa care alearga-alergam cu totii, iti spun eu ce rol are. Te dezvolta ca om, te invata cum sa te descurci in situatii grele, te invata sa cauti acolo unde sunt putine sanse de-a gasi ceva, devii mai social, interactionezi cu feluri si feluri de oameni, iti faci prieteni, pe unii din ei chiar te poti baza in caz de orice, observi alte conceptii, iti dezvolti alte aptitudini. Deci, nu e vorba de-o simpla stampila pusa pe-o amarata de hartie. E vorba de dezvoltarea ta ca persoana pe scara vietii.

16 răspunsuri:
| z8 a răspuns:

Daca esti selectiv in ceea ce inveti si nu tocesti ( inveti pe dinafara formule ), daca chiar iti pui logica la contributie ( iti lucrezi creierul care e ca un muschi - cu cat il lucrezi mai mult cu atat e mai performant ), te formeaza cam pentru. 95% dintre cariere.

Partea buna in scoala din ziua de azi este ca poti sa ignori tampenii nefolositoare gen latina, invatatul poeziilor pe de rost, etc si sa treci, iar la materile folositoare : matematica, logica, engleza, economia s. a. poti sa inveti ca-ti vor folosi aproape indiferent ce cariera iti alegi.

Atentie totusi din ce invatati : daca o carte nu-ti starneste si nu iti mentine interesul, daca nu este logica, daca nu are aplicatie in lumea reala - nu invatati de acolo, e pierdere de timp ( din pacate multe carti sunt asa, mai ales in scoala ). Eu unul am gasit carti de economie ( Robery Kyiosaki autor ), logica, psihologie, engleza, din care este o placere sa inveti. Principii de baza si avansate integrate in povesti de viata de intalnite.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu ştiu ce mare rol are şcoală. Totul depinde de şanse, de pile în mare parte, relaţi şi oportunităţi. Bine evident că trebuie să ştii şi tu anumite lucruri, dar după cum se merge acum nu prea ai mari şanse prin învăţat. Învaţă, însă pentru o carieră îţi trebuie şi altceva! Mulţi dacă observi au acelaşi cunoştinţe ca tine şi poate lucrează într-un domeniu total diferit, pentru că locuri de muncă nu sunt. Şi alţi cu aceleaşi cunoştinţe sunt undeva sus pentru că au avut ocazia şi au profitat de ea! Trebuie să şti, să înveţi, dar nu e cel mai important lucru!

| deeeeeebora a răspuns:

Niciuna!(parerea mea)

| Vizitiul a răspuns:

Ce rol are fundatia in constructia unei case?

| Vizitiul a răspuns:

BRO- http://www.tpu.ro/......e-ul-asta/
Daca intrebarea sa este lipsita de logica, intrebarea ta de mai sus (postata de tine anterior pe site) cum o cataloghezi, o intrebare puerila sau o intrebare menita sa provoace litigii pe site?

| Vizitiul a răspuns:

BRO-adevarata valoare a unei persoane se cunoaste in momentele grele, si eu sunt calm cand postez si nu port discutii in contradictoriu. Imediat ce te-ai simtit atacat, te-ai indignat, pur si simplu ai divagat de la intrebarea pusa de mine. De ce? Pentru ca oamenii ocolesc veridicitatea, cu atat mai mult cand e vorba de ei. Apropo, care-i varsta ta biologica? In legatura cu cea psihologica m-am lamurit. O sa-mi fac un cont cu apelativ de fata, poate ma faci si pe mine sa transpir in zona inghinala, romanticule!

| Vizitiul a răspuns:

BRO- link-ul este de domeniul trecutului.
Eu raman impertinent, iar tu un romantic incurabil, e-n regula?

| lifeistough a răspuns:

De a scoate prosti cu diploma pe banda rulanta!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate chiar nu pricep cum puteti sa puneti asemenea intrebari. Chiar nu e logic raspunsul la o asa intrebare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paler, inainte sa-ti raspund, citeste aici si spune-mi daca intrebarea ta face parte din acelasi plan maret de a vedea cine-ti raspunde la provocari. Sau poate ai depasit etapa asta. Desi spuneai ca provoci userii sa vezi ce fel de aomeni sint, eu spun ca-i poti descoperi si citind ce posteaza fiecare. Ba chiar afli muuulte lucruri despre oameni citindu-le postarile. De exemplu afli ca desi unii nu stiu romaneste, in loc sa puna mina pe carte, sint extrem de obraznici si pe deasupra pierd vremea cu provocari pe aici.
http://www.tpu.ro/......are-peste/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paler, deci am avut dreptate, de provocare era vorba. Nu e de mirare nici asta, nici obraznicia ta si nici modul denaturat in care prezinti lucrurile. Explicatia sta tot in link-ul pe care ti l-am dat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paler, trecutul ne ajuta sa conturam profilul psihologic al persoanei, deci sint de acord.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sine qua non.

| dany4ok a răspuns:

Facultatea are un rol esentia normal.

Scoala generala si liceul te pregateste pentru faculatea, oricum numai niste materii te ajuta.

Mai are rost si in formarea caracterului omulei inveti sa te bati sa iei etc., ce sa faci Romania.

In alte tari inveti ce iti place iti alegi limba care vrei sa o faci, ce obiective vrei sa urmaresti la o materia ca sa faci scoala din placere in Ro e multa si inutia si o faci 40% din cauza parintilor si 60% ca sti ca trebuiehappy

| Larii_Hellen_1996 a răspuns:

Are rol in favoarea pregatirii intr-o meserie pleneaza sansele mai mari pe piata de munca, un venit mai mare, posibilitati de promovare si de calificare mai mari si o pozitie mai buna pe plan social. Alegerea profesiei care corespunde cel mai bine nevoilor, dorintelor si aptitudinilor proprii depinde de mai multi factori
Formarea initiala se reali. in scoasa iar cea profesionala este org. de institutii guvernamentale sau private

Eu sunt pe cls a10a si asa imi da in carte sper sa va fi ajutat!winking