| Atti12 a întrebat:

Ce sa aleg dintre armata si munca in strainatate? E mai ok sa am un loc de munca asigurat la stat dar cu salariu foarte mic, sau sa lucrez in strainatate, sa incep de la 0 si sa am salariu de 3, 4 ori mai mare?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ești harnic și priceput? du-te și câstigă bine, meriți!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Din pacate, sau fericire, numai tu poti sa stii asta, trebuie sa faci ce simti, cum este mai bine pentru tine. Nu lasa pe altii sa aleaga pentru tine.

| Werrich a răspuns:

Te duci in strainatate si platesti chiria cu 80% din salariu laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Werrich):

Sau vinde ceva din Romania ( in cazul in care pleaca definitiv) si isi cumpara o locuinta in strainatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde total de tine și de ce vrei să faci, în armată nu este chiar așa de mic salariul dar pentru efortul depus este.
În străinătate dacă te descurci cu banii, și ai un loc stabil (apartament închiriat, etc.)
Poți cauta locuri de muncă, dar gândeștete Lira este aproximativ de 5 ori mai scumpa ca leul, asta face și o parte din chestii mai scumpe, cum ar fi chiria. Încă o dată îți spun că alegerea este a ta, și nu te lăsa influențat de alții.
Îmi cer scuze dar nu îți pot acorda un raspuns la întreberea cu ce să alegi, acest răspuns va trebui să ți-l dai tu singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Loc de munca asigurat in Romanica cu salariu mic VS loc de munca intr-o tara misto si cu salariu de 3-4 ori mai mare.

Eu as alege varianta a2a. Si care e faza cu "loc de munca asigurat"? laughing
Strainatatea geme de job-uri. Cat poate dura sa iti gasesti un job in strainatate? O saptamana? O luna? Doua luni? Pana la urma tot iti gasesti, si crede-ma ca merita. Pentru cateva luni in plus de cautat o sa te bucuri de un salariu mult mai mare decat in Ro.

In ce tara ai vrea sa pleci?

| Atti12 explică (pentru anonim_4396):

Germania sau Suedia.

| SynapseNinja a răspuns:

Dacă îți place armata în adevăratul sens al cuvântului și respectul oferit de uniformă, atunci îți recomand armata. Dacă nu îți place și o faci cu o silă mare, atunci nu te mai duce pe armată și du-te la muncă în străinătate. Fiindcă îi mai încurci și pe ceilalți dacă faci armata cu silă. În străinătate mai depinde și de munca pe care o prestezi acolo, dacă ești vreun șofer sau muncitor de rând ai salariul mai mare comparativ cu cele din România, dar e mic comparativ cu cele din străinătate. Depinde de tine ceea ce îți place să faci și unde vrei să te duci. În armată, la început vei aveam un salariu de 3000 de lei în mână și pentru început e salariu destul de bun, nu prea ți-l dă mulți la început, însă cu timpul va mai crește, dar nu suficient ca să trăiți mai mult decât decent.
Ce zic acum poate îți sună clișeic, dar îți recomand să te orientezi către un domeniu bine plătit și care să îți placă, și să faci niște studii postliceale sau chiar superioare și vei avea în timp salariu mai mult decât decent, mai ales dacă va lucra și partenerul tău de viață, veți trăi mai mult decât destul de bine.
Totul depinde doar de tine... de ce vrei să faci, de ce îți place să faci și cât de dispus ești să înveți în continuare.