| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa aleg dintre Facultatea de Psihologie sau Facultatea de Limbi si literaturi (RO-ENG)? Am intrat la ambele, dar nu ma pot decide, deoarece ambele imi plac la fel de mult. Deci, va rog sa-mi prezentati niste avantaje/dezavantaje mai ales in privinta locurilor de munca in Romania pentru macar unul dintre profile.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Buna. In privinta acestora..ambele au locuri limitate in a gasi un job in micuta noastra tara..in urma facultatii de psihologie ai putea sa iti gasesti loc de munca dar greu."Am un vecin care a terminat la psihologie, iar intrucat nu a putut sa isi gaseasca loc de munca, s-a inscris la un postliceal sanitar." deci intr-un cuvant bani aruncati pe fereastra.Nu spun ca nu ar fi o facultate buna, este..insa sansele catre un loc de munca asigurat sunt mici.In ceea ce priveste a doua optiune. ceea ce se regaseste in primul paragraf cam acelasi lucru as spune si aici. Aceste doua facultati nu sunt prea cautate in tara fapt ce iti limiteaza alegerea unui loc de munca. Oricum, daca iti place ceea ce faci si duci totul spre un alt nivel, orice este posibil in viata.Si apropo. daca ai termina la "limbi" de ce sa nu incerci in strainatate, poate-poate norocul iti va surade? happy
O zi buna

| mg112mada a răspuns:

Daca vrei sa o iei asa, nicio facultate nu iti mai asigura acum viitorul in Romania, dar in strainatate meseria de psiholog este foarte frumoasa si de viitor. Daca vrei sa ramai in tara nu stiu ce sa te sfatuiesc.