| Potirniche_Andreea_1999 a întrebat:

Ce sa aleg intre facultate si iubitul meu?
De un an si ceva sunt intr o relatie perfecta cu un baiat din liceul meu. Hotarasem ca vrem sa mergem la facultate impreuna dar nu am gasit una care sa ne placa destul de mult amandurora asa ca el a ales dreptul si eu am ales ASE. Dar m-am interesat mai mult de ASE si am obsetvat ca e doar cu lutin mai sus ca spiru haret(ceea ce e naspa).
Tatal meu care e militar mi-a propus sa merg la academia de aviatie la Brasov (eu sunt din Bucuresti) si am decis ca ar fi ideala pentru mine eu trajnd printre militari toata viata mea.
Am vorbit cu iubitul med despre asta si el mi-a zis ca nu vrea sa tina o relatie la distanta pentru ca nu merg niciodata. Si eu nu stiu ce sa fac. Sptamana asta am fost la vizita medicala si mi-am facut analizele si am o ptobleme cu ficatul si evident am fost respinsa...am depus contestatie la analize si o sa ma duc sa le fac din nou la spitalul militar dar nu sunt sigura ca intru.
Ce sa aleg? Sa risc imi risc relatia pentru academie nestiind daca intru sau nu sau sa merg la facultatile civile si sa ma chinui putin mai mult?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| cristimihailov a răspuns:

Oricum ar fi, eu as merge la facultate. Ca esti in Brasov sau in Bucuresti, e acelasi lucru.

Dragostea tine 3 ani maxim. Inteleg ca unul a trecut deja... pe de alta parte facultatea iti va da sansa sa fii mai bine platita, ceea ce inseamna ca o sa iasa mai bine si cand ii hranesti pe viitorii copii.

Eu as alege facultatea. Daca este sa intrii la Brasov, du-te. Daca nu, incearca ase-ul sau orice. Doar mergi la facultate.

5 răspunsuri:
| Strongerthanyou1 a răspuns:

Singurul raspuns este in inima ta! Cauta-l si-l vei gasi! Ceea ce te face si te va face fericita in continuare este cel mai corect raspuns, cat despre iubitul tau. daca te iubeste te incurajeaza sa faci ceva cu viata ta care te va ridica pe viitor si va incerca totusi sa pastreze legatura cu tine, dar poate fi si varianta ca ii este foarte frica sa nu te piarda, tu il cunosti! Dar totusi...fa ceea ce simti si stii ca trebuie sa faci

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai probleme medicale, in special cu ficatul, trebuie sa stii ca vei fii respinsa si de data asta, in ciuda inconstientei de a depune constestatie, insemnand ca nu vrei sa accepti o problema de sanatate reala.

Cat priveste relatia la distanta, nu va merge, odata ce singuri a-ti ales sa fiti departe unul de altul, doar pentru ca, cariera fiecaruia este mai importanta decat iubitul/iubita.
Daca era dragoste adevarata si pura, nici nu puteati concepe ziua de maine fara celalalt, dapai sa plecati la facultati in orase diferite.
Deci, din start v-am aratat, ca nu va pasa de relatia asta la nici unul. Nici unul din voi nefiind in stare sa se sacrifice de dragul celuilalt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai in Bucuresti la "civili". Dar nu la Spiru (CV-urile cu facultatea aia ajung direct la gunoi) ..mai cauta si altceva la ASE cum ziceai, care e cu MULT MAI SUS decat Spiru. La cine te-ai interesat? La aia care au terminat acolo? laughing

| Legion7X a răspuns:

Mai importantă este cariera și facultatea la care vrei să mergi chiar dacă aceasta este departe.
Ceea ce spune prietenul tău nu o spune într-un mod calculat pare mai degrabă o dorință a dragostei care oricând se poate consuma.
Alege facultatea cea mai bună dacă poți păstra legătura cu el bine dacă nu să te aștepte până ce o termini dacă ține la tine apoi vă puteți căsători, dacă aveți în cap.
Nu are nimic de a face distanța facultații cu dragostea voastră dacă este puternică puteți vb la telefon or te poate vizita.
Vor trece repede anii de facultate dar, dacă este ceva puternic, nu și dragostea.
Eu unul așa aș proceda

| GoldandSilver a răspuns:

Alege cariera!