| RazvRazvan5456 a întrebat:

Ce să fac să mă simt împlinit? Sunt la facultate si parcă nu e ceea ce-mi doresc, pur si simplu merg fără chef si fac totul in scârbă, nu mă mai simt atras.
Ideea e că parcă mi-as dori altceva, admitere in cadrul MAI dar mi-e groază de pregătire, o sa dureze câțiva ani sa pot intra și poate tot n-o sa reușesc.
Nu reușesc să ma conving să aleg ceva, adică să ramân la facultate sau să încerc altceva, cum fac să trec de chestia asta?
Parcă nu-mi găsesc rostul in viață

7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Fa ce iti place in timpul liber

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce rost in viata vrei, daca esti in facultate?
Esti inca scolar.
Gandeste-te la ceva ce poti face cu placere, si din care sa te poti intretine.
Termina facultatea in scarba (dar termin-o), apoi vei incepe sa lucrezi, si abia de acolo incepi sa vezi ce poti face cu placere, si mai ales, de unde vin banii.
Daca iti doresti un job in MAI, poti incepe cu jandarmeria; daca ai studii superioare intri destul de bine la ei.

| Lioana a răspuns:

Daca nu-ti place facultatea la care esti schimb-o. Fa ceea ce iti place. Nu te obliga nimeni sa o faci daca nu vrei.

| flixbuster a răspuns:

Termina facultatea. Iti vei demonstra tie si va fi important si pentru altii ca poti termina o treaba de care te-ai apucat. Pentru tine insuti va fi cu atat mai important cu cat in viata vei avea de facut de multe ori chestii pe care nu ai vrea dar va trebui sa le faci - personal sau profesional. Considera facultatea un antrenament pe care trebuie sa il termini cu succes. Meciul inca nu a inceput.

Ce sportiv de top (= campion) castiga meciuri fara sa se antreneze din greu? Uite, un exemplu despre care sigur ai auzit:

http://www.gsp.ro/......45811.html

| flixbuster a răspuns:

Cat despre implinire, aceasta va avea doar in parte legatura cu ce faci. Restul va avea legatura cu oamenii apropiati/dragi.

Gandeste-te: anul 8000 i.e.n., in pestera, un om isi punea aceeasi intrebare ca tine - cum sa se simta implinit. Nu erau facultati, masini, calculatoare, telefoane si altele din ziua de azi. Totusi si acei oameni gaseau implinirea/fericirea. Parte din ea cand vanau un animal sa aiba ce manca dar cea mai mare parte - ghici - venea tot de la oamenii de langa ei.

| zăGhost a răspuns:

Am rezistat 5 ani de facultate pentru ca ma gandeam doar la ce voi face dupa. Cursuri le erau in proportie de 70% plictisitoare pentru mine. Gandeste-te daca jobul e ceea ce iti doresti pe termen lung. Daca nu, stii raspunsul...

| danaieladaniela a răspuns:

Daca nu iti place facultatea la care esti opteaza pentru altceva.
Trebuie sa faci ceeea ce iti doresti tu cu adevarat, intodeauna trebuie sa alegem ceva care ne place ca sa o poti face cu placere.
Si nu te gandi ca nu o sa reusesti de pe acum daca o sa te duci MAI, incerca sa gandesti pozitiv, ai incredere in tine si valorizeaza-te!
BAFATA!