| Ofiintă a întrebat:

Ce salar are un avocat (angajat) pe luna?
Drept civil.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Depinde de nivelul la care te angajezi (junior, adica incepator cu experienta zero, senior cu 3 ani experienta etc.) si de cat negociezi la angajare. in principiu pornesc de pe la un 300-350 euro pentru un junior, un senior are vreo 500-600 euro, depinde si cat de mare este firma angajatoare si ce portofoliu de clienti (respectiv incasari) are. in principiu salariul creste anual, in functie de performantele tale si, evident, promovezi si ca "pozitie" in firma tot in functie de performante. succes!

3 răspunsuri:
| esco a răspuns:

Avocatul nu are salariu, ci onorariu. si depinde de cate cazuri primeste.

| Niiiicu a răspuns:

Depinde cam de cate cazuri are dar si de onorariubig grinwinking

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Primește o cotă parte dacă lucrează la o casă de avocatură, în rest în funcție de complexitatea cazului cere și onorariu.
Pa, pa.