| anonim_4396 a întrebat:

Ce salariu credeți ca ar fi considerat bun și îndeajuns încât sa duci un trai modest, nici sa mănânci numai fasole și supe la plic dar nici sa o ții prin vacante și cumpărături? Vorbesc de salariul ala în care sa iti permiți sa mănânci cât de cât decent, sa iti permiți sa plătești o factura și sa ai și un ban de buzunar.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai casă? Ai familie de întreținut, ai copii de crescut? Să vezi atunci ce bun e salarul. Și banii de buzunar.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu masina, vicii, viata sociala si chirie?
Sau pieton, in locuinta proprie, fara animale de companie, nefumator si necheltuitor?
Unii isi fac si rezerve din 2000 de lei pe luna, altii nu se descurca o luna cu un salariu de 5000. Depinde unde locuiesti si ce cheltuieli ai.
O femeie fumatoare, care nu gateste si sta in chirie, cred ca abia supravietuieste cu 3500 de lei pe luna. Un baiat nefumator economiseste din start banii pe care femeia ii da pe machiaje, alte produse feminine si tigari.

| DovleacTurbat a răspuns:

Minim 6000 de lei net la cum merg lucrurile acum.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Dacă trăiești singură, pe cont propriu. - 1000-1200 eur net.
O familie formată din tată, mamă și copil. - 3500-4000 eur net.

Mă tot gândesc ce o să facă cei cu 1500 ron net, minimul pe economie, iarna aceasta sad. Având în vedere inflația uriașă și scumpirile la utilități. Banii ăștia nu erau de ajuns, nici când nu erau nenorocirile astea... dapăi acum.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Eu am zis un trai modest spre ideal.

| AlexBombaRusa a răspuns:

Pai depinde ma ca romanu se plange orice salariu ar avea.Sa zicem ca in cel mai rau caz ai 2000 de lei salariu, daca tu esti un om destept gen cand pleci de acasa stingi luminile, scoti tot din priza, cand esti acasa nu tii lumina aprinsa inutil, apa n-o prapadesti inutil adica daca ai ceva de spalat gen vase pui apa intr-un vas mai mare si speli tot acolo sau ceva de genu si nu cheltuiesti aiurea cred ca maxim platesti 1000 de lei facturi cu totul.Bun mai ai 1000 de lei din care sa-ti cumperi mancare daca si aici gandesti si nu cumperi toate prostiile gen tigari/alcool/ sau apa la 20 de lei in loc sa-ti iei borsec cred ca mai ramai si cu vreo 500 de lei si pe astia 500 de lei ii poti pune deoparte. Daca as fi in locul tau din astia 500 de lei as lua jumate si as investii in ceva sau as cumpara un curs sa invat ceva, eu as lua cursul ala a lui andrew tate care costa 50 de dolari si as incerca o luna, sa vad faci bani sau e doar vrajeala, dar fi atenta bani nu inseamna sa bagi 50 de dolari si acum gata faci milioane de dolari, nu, ideea e simpla iei cu 50 de dolari cursul si tu trebuie sa faci mai mult decat ai bagat. Daca dupa o luna iti place si vezi ca ai facut bani gen 1000-2000 de euro ai putea sa-ti dai demisia de la jobul pe care il ai sa cauti alt job mai bun ca acum ai bani care sa te ajute sa ai timp sa cauti ceva mai bun+ca ai invatat ceva de la academia alora si poate te bagi tot pe domeniu sau daca nu pur si simplu te concentrezi pe academia astuia, daca nu iti place asta faci altceva gen shorturi pe Youtube si alte afaceri.Ideea principala care e ai un servici bun dar nu stai si muncesti 8 ore pe zi ca sa castigi 100 de lei pe zi ca cam asa ar veni.Trebuie sa gasesti permanent solutii sa evoluezi in timpul liber pe care il ai sa iti mai faci o sursa de venit si tot asa.