| anonim_4396 a întrebat:

Ce salariu de debutant are un Asistent medical în Germania? O prietena de a mea vrea sa meargă sa lucreze cu contract de la postliceala pe care o face. Eu am sfătuit o sa nu se ducă, auzisem mai demult ca iti ia firma angajatoare din salariu, cu mult. Si ramai cu foarte putini bani, asta pe lângă ca trebuie sa plătești și chirie și alte cheltuieli, ajungând poate sa pui deoparte mai nimic și ca la noi sunt bunicele salariile asistenților. Știe cineva sau a lucrat ori el/ea sau mamele lor prin Germania?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Salariile nu sunt ca in socialism: toate la fel. Pot fi si de 1000 de Euro dar si de 5000. Eu am gasit intre 2600 si 3200 Euro. Chestia este ca pana iti faci intrarea trebuie sa mai si pierzi. Depinde unde nimeresti si daca stie germana. Poate sa se duca pe cont propriu nu cu o firma. Sunt firme care se comporta omeneste dar majoritatea patronilor romani sunt lacomi si nesimtiti.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Salariile nu sunt ca in socialism: toate la fel. Pot fi si de 1000 de Euro dar si de 5000. Eu am gasit intre 1800 si 3000 Euro. Da-i sa citeasca aici: https://bit.ly/3vK44t2 Chestia este ca pana iti faci intrarea trebuie sa mai si pierzi. Depinde unde nimeresti si daca stie germana. Poate sa se duca pe cont propriu nu cu o firma. Sunt firme care se comporta omeneste dar majoritatea patronilor romani sunt lacomi si nesimtiti.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Adică tu vrei, o prietenă, aiurea, si aia nu are acasa internet? Te punea sa i cauti tu? Astea sunt minciuni gogonate, spune adevarul, tu vrei sa pleci in Germania ce i ti este asa frica, numai traim in anii 80 cand daca ai fi vrut sa emigrezi in Germania trebuia sa fugi noaptea din Romania sa nu fi prinsă la granița, si atunci multi nu au reusit sa fuga, au fost prinsi si bagati in inchisoare, altii au reusit sa fuga si nu sau mai intors niciodata in Romania, acum este liber poti pleca cand vrei peste tot in lume, bani sa ai de bilet si de cazare, unde vei sta in Germania? Ai rude acolo?

| haileewatson a răspuns:

Pai in contractul ala nu scrie? Trebuie sa scrie in contract ce salariu ai, sporuri, bonusuri etc. sau sa se intereseze direct la postliceala. Prietena ta pleaca in tari straine fara sa se intereseze?