| Sehun a întrebat:

Ce şanse am să-mi găsesc un post bine plătit dacă urmez facultatea de psihologie? Care sunt salariile în domeniu? Am primit multe recenzii negative în legătură cu alegerea asta şi mulţi mi-au spus că o să o fac degeaba.

5 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Facultate de psihologie se caută foarte mult. Mai ales în străinătate. Crede-mă că e una din cele mai bune facultăți în străinătate vei câștiga peste 1000 de euro lunar ca psiholog.

| Cosmin86 a răspuns (pentru OnuOnulică):

Si 1000 de euro ti se pare mult? E putin chiar si pentru Romania, dar pentru afara...

| OnuOnulică a răspuns (pentru Cosmin86):

Amice, nu e chiar așa. E un salariu destul de bun...alții se descurcă și cu 700 de lei pe lună.

| Cosmin86 a răspuns (pentru OnuOnulică):

Asta e unul din motivele saraciei din Romania, ca oamenii se multumesc cu putin.

| mili25 a răspuns:

Buna.
Dupa facultate esti doar "licentiat in psihologie" nu Psiholog!
Trebuie sa faci master alegandu-ti una dintre domeniile psihologiei.
Apoi dupa dizertatie, platesti un supervizor timp de 1 an si trebuie sa lucrezi in domeniu sub supervizare. Asta si esti "psiholog sub supervizare".
Apoi bine inteles trebuie sa obtii autorizarea pentru psiholog cu libera practica...
si poti merge mai departe daca doresti sa urci in treptele profesiei de psiholog.
Nu este o meserie usoara!
Salariile difera in functie de domeniul psihologiei happy
Nu o vei face degeaba.e foarte frumoasa, nu iti va parea rau!
Succes!