| Mariushgv a întrebat:

Ce scoala trebuie sa faci pentru a deveni medic smurd? Cat dureaza?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultatea de medicina... logic.
6 ani + 5 ani rezidentiat in medicina de urgenta

| Furnicuta000 a răspuns (pentru suntserios):

Nu cred ca vrea sa fie medic neaparat, cred ca vrea doar sa lucreze la smurd. Te asigur ca cei de pe ambulanta fac exact aceeasi treaba ca si cei de la smurd, ba chiar mai multa si nu ii lauda nimeni asa cum ii lauda pe cei de la smurd. Si eu i-am prezentat o cale mai usoara pentru ca daca trece prin 10 ani de facultate si rezidentiat ca sa lucreze la smurd si apoi sa constate ca nu ii place sau nu face fata...e nasol. Crede-ma ca meseria asta nu e pentru oricine, oamenii aia se imbolnavesc de la atata stres si oboseala.

| Osneros a răspuns (pentru Furnicuta000):

"Te asigur ca cei de pe ambulanta fac exact aceeasi treaba ca si cei de la smurd, ba chiar mai multa si nu ii lauda nimeni asa cum ii lauda pe cei de la smurd"
Bineinteles ca fac aceeasi treaba, doar serviciile de ambulanta sunt SMURD laughing

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Osneros):

Adica? Sunt 2 chestii diferite chiar daca fac aceeasi meserie dar nu stiu foarte bine cum sunt impartititi. Smurd-ul este cu cei in uniforma rosie si ambulanta cu cei in uniforma portocalie, dar sper ca stiai asta deja.

| Osneros a răspuns (pentru Furnicuta000):

Http://smurd.ro/ te contrazice.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Osneros):

Da, exista ambulanta si exista si smurd care tot aia inseamna numai ca ei au uniforma rosie, masini rosii si elicoptere in dotare si se deplaseaza in principal la cazuri grave. Eu am zis doar ca toata lumea ii ridica in slavi pe astia de la smurd desi cei de la ambulanta (adica cei cu uniforma portocalie si masini portocalii) se duc la majoritatea cazurilor si chiar si la cazurile grave sau accidente fac treaba mai multa.

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu incepe cu clasa întîi, scris citit ca la carte ca scrii ca dr@cu.

| Andreeush a răspuns:

Îți trebuie facultate de medicină.

| Bizon95 a răspuns:

Ca orice alt medic: 6 ani de facultate de medicina si cel putin 4 ani de rezidentiat, si te specializezi pe medicina de urgenta/smurd

| Furnicuta000 a răspuns:

Sau poti sa faci postliceala de asistenti medicali 3 ani si apoi sa lucrezi la ambulanta (care e tot cam aceeasi chestie cu smurd), dar daca ai pile pentru ca acolo te angajezi foarte greu. Unii fac voluntariat si 5 ani la smurd si ambulanta si tot nu ajung sa se angajeze acolo.

| suntserios a răspuns (pentru Furnicuta000):

Postliceala te face medic?

| Elelei a răspuns (pentru Furnicuta000):

Baiatul vrea sa fie medic. De ce il indrumi spre postliceala?
Acolo nu te angajezi cu pile ci pe competenta. Trebuie sa stii medicina din toate specialitatile ca sa salvezi un om si sa-l duci viu in spital.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Elelei):

Foarte multi dintre cei care lucreaza pe ambulanta fac o treaba mult mai buna si sunt mult mai pregatiti decat multi dintre cei care lucreaza pe smurd si sunt medici. Dar asta nu inseamna ca exista oameni care sa lucreze la smurd sau la ambulanta si sa nu fie pregatiti, doar ca sunt unii care nu isi dau prea mult interesul.
Si nu te gandi ca dupa ce te-ai angajat acolo gata esti ok. Nu, esti monitorizat constant si trebuie sa dai tot timpul teste, sa faci cursuri, sa te evalueze psihologic, sa iti faca analize, iar la cea mai mica greseala esti tras la raspundere sau dat afara. Eu am zis ca se intra cu pile pentru ca sunt foarte multi care vor sa lucreze acolo din dorinta de a avea o meserie respectabila, utila, foarte bine platita, dar in realitate te termina psihic si fizic. Dupa cativa ani ti-ai dori sa scapi din stresul ala.