| Andreww97 a întrebat:

Ce scoli ar trebui sa urmez pentru a deveni marinar/ofiter de navigatie? In ce consta aceasta meserie?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Exista licee de marina prin tara, in special in orasele de pe langa dunare, si alea sunt suficiente pentru a deveni marinar. Daca vrei sa fii ofiter pe nava trebuie sa mergi la constanta la Mniversitatea Maritima.

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Probabil la armata la marina ar trebui sa te duci dupa ce absolvi academia sau ce e aia...

| AndreiWolf a răspuns:

Asta e o intrebare stupida sincer.
Marinarul sau ofiterul de navigatie lucreaza pe un vapor!

| Andreww97 explică (pentru AndreiWolf):

Exista o diferenta intre marinar si ofiter de navigatie. Cuvantul marinar este o forma generala, iar un ofiter pe un vas maritim este de mai multe tipuri in functie de grad.
Eu am intrebat in ce consta meseria de ofiter de navigate, nu ce inseamna marinar. happy