| Cristi3110 a întrebat:

Ce scoli sunt nevoit sa parcurg pentru a ajunge profesor universitar? Si cam pe la ce varsta as ajunge asa?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Licenta->master->doctorat. In plus, trebuie sa ai o activitate intensa in domeniul cercetarii, lucrari stiintifice, carti publicate.

Vezi art.301 -gradele universitare si conditiile pentru a le dobandi: http://www.scientia.ro/......_1098.html

Varsta la care poti dobandi calitatea de prof. univ. este diferita de la caz la caz--- se cunosc cazuri de exceptie(Alia Sabur- 18 ani, cel mai tanar profesor universitar, Universitatea Konkuk din Coreea de Sud)