| denisTiky a întrebat:

Ce scoli trebuie sa faci pentru a deveni instalator in domeniul gazelor naturale? Adica omul acela care se ocupa cu incalzirea pe gaz, cu centralele si tot ce se tine de asta. Ce liceu trebuie sa faci? Cum pornesti pe acest drum?

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu trebuie cineştie ce şcoală, ideea e că trebuie să ştii face.Un curs de calificare în meseria de instalator apă canal e suficient, apoi autorizare ISCIR şi ANARE asta ca să ai drept legal de avizare a proiectelor de instalaţii

| NLS a răspuns:

Https://www.sngmedias.ro/plan-de-scolarizare/

vezi la punctul 2

2.Prin învăţământ profesional și tehnic

Pentru a fi recunoscuta diploma in strainatate, e nevoie de niste diferente si echivalari, insa se rezolva destul de usor.

Facultate exista la Medias si Ploiesti, insa cu facultatea nu devii instalator,
ci inginer proiectant instalatii,
inginer tehnolog la statii de comprimare sau transport, rafinarii, etc.

Instalatorii pot lega o centrala la gaz sau electricitate, insa atat.
Cu reparatiile, setari... se ocupa tehnicieni sau/si ingineri service specializati in asa ceva.

| denisTiky explică (pentru NLS):

Dar, poti fi instalator si in paralel sa fac si o facultate prin care sa aprofundez nivelul de cunostinte, nu?

La noi in oras se vor efectua lucrari cu gaze in urmatorii 3-4 ani(practic vor baga gaz, ca inca nu avem) si ma gandeam sa fac din timp niste studii in domeniu, pentru ca vor fi multi doritori care isi vor pune centrale pe gaz. Astfel voi fi printre primii de aici care se vor ocupa cu asa ceva, si poate ca voi avea ceva noroc si voi fi si eu cautat. De aia incerc sa fac studiile necesare din timp si mai apoi sa aprofundez. Ma mai gandeam la un eventual magazin de centrale pe gaz care sa efectueze si reparatii(pe baza studiilor de la facultate pe care o sa le fac)... e o afacere de viitor parerea mea.

| NLS a răspuns (pentru denisTiky):

Poti face si mai multe lucruri deodata, daca iti dai interesul si te pasioneaza, insa e recomandat sa faci unul si bine.

Exista instalatori peste tot, insa meseriasi buni foarte putini (majoritatea sunt afara).

Ideala ar fi scoala profesionala de 3 ani, inveti mai mult, faci practica peste jumatate de an la o companie din domeniu, esti trimis pe teren impreuna cu o intreaga echipa, dar poate nu iti e la indemana (din cate stiu se gaseste doar in Medias... si probabil in Ploiesti, dar nu sunt sigur).

Insa asa ceva te va ajuta cu siguranta, gasesti in diverse orase:
https://sbinfo.ro/curs-instalator-instalatii-incalzire-centrala/

| alina2k18 a răspuns:

Pai un curs de instalator si dupa iti iei autorizatie de la ANRE de instalator autorizat gaze naturale.
Cu problemele de la centrale se ocupa inginerii de servicewinking

| zilog a răspuns:

Există școli profesionale in acest sens!
Sau facutate de petrol si gaze.