| MadalinLostRoad a întrebat:

Ce se intampla daca pleci de la un loc de munca fara sa-ti dai demisia?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa-ti fie desfacut disciplinar contractul individual de munca si sa ai probleme pentru angajarea la un alt loc de munca.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asta ar fi impotriva contractului.

| minrest a răspuns:

Dar ce te costa sa-ti dai demisia? Daca nu-ti dai demisia, nu-ti indeplinesti obligatiile contractuale, iar dusmanii tai iti pot cere daune in justitie. Nu le da apa la moara.

| MadalinLostRoad explică (pentru minrest):

E o poveste ceva mai lunga. S-a intamplat acum cateva luni, mai exact in octombie. Am lipsit o zi si in ziua respectiva am primit un telefon de la manager sa nu ma mai duc ca am fost dat afara dar nu mi-a zis ca trebuia sa ma duc sa-mi semnez demisia si acum cateva zile am primit un document prin urgent curier de la firma la care lucram ca trebuia sa ma prezint in luna ianuarie la sediul firmei pentru activitatea intamplata intre 15 octombrie si 12 decembrie. Chestia a fost ca mi-am pierdut telefonul cu cateva saptamani dupa si n-au avut cum sa dea de mine, iar eu fiind la lucru nu m-au gasit la domiciliu si nici pe altcineva.

| minrest a răspuns (pentru MadalinLostRoad):

Daca ai fost dat afara, nu aveai de ce sa iti dai demisia. Demisia este un act unilateral al angajatului. Desfacerea contractului de munca e e o decizie a managemantului. Tu ai facut ce ti-a zis managerul.