| AlexR26 a întrebat:

Ce semnica meseria de asistent in cercetare in universitate?
Cati ani de facultate se fac si unde sunt aceste facultati?

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cercetare poti face in orice domeniu, asta se face dupa ce termini facultatea (3, 4 ani sau cati are facultatea) si masterul (2 ani), apoi poti ramane in facultate sa te inscrii la doctorat si astfel poti deveni asistent de cercetare sau depinde cum prinzi si care sunt ambitiile tale, daca esti bun in domeniul ala.
Cercetarea depinde de facultate, daca de ex e vorba de ceva teoretic (gen economie, mate, istorie etc.) atunci treaba ta va fi sa citesti foarte mult, sa te documentezi foarte mult pe tema pe care se face cercetarea, din carti sau articole stiintifice de pe site uri stiintifice, sa incerci sa elaborezi si tu ceva nou si apoi sa scrii si tu articole pe baza la ceea ce ai descoperit sau sa contribui la asta daca esti doar asistentul unui profesor.
Daca vorbim de un domeniu gen chimie, medicina, fizica etc atunci ai si lucru practic, in laborator unde faci experimente in plus la ce am discutat mai sus.
Oricum ar fi, treaba e grea, dar daca esti pasionat de domeniul respectiv si citesti foarte foarte mult poti face o cariera si chiar bani foarte buni din cercetare, crede-ma ca stiu cazuri concrete in care s-au luat o caruta de bani din fonduri europene pe diverse proiecte de cercetare unde au trebuit sa scrie niste articole, fara sa aduca nimic bun practic laughing)
Bineinteles ca miezul il iau profesorii si conducatorii de proiecte dar si asistentii se aleg cu ceva bani.

| relian a răspuns:

laughing ce cercetare frate ce universitati unde in RO? Povesti.Ce-i ala un asistent? Pai depinde in ce domeniu, dara ca idee dupa ce termini o facultate poti ramane asistent, aia e tot, daca ai pile si relatii in RO asa merg lucrurile.Deci vorbim de RO unde dupa razboi cam asa se ajungea asistent,apoi sef de lucrai si profesori si etc pana la rectori, adica direct dupa bancile facultatii treceai prin etapele astea, deci toti profesorii din RO toti din invatamantu romanesc is niste habarnisti, habar n-au de nimic, pe ce lume se afla, ei doara dau din gura si atata tot.Normal in tarile vestice sa ajungi asistent sau profesor pfff pai frate trebuie sa ai cercetare sau sa fi muncit in domeniu ala, sa ai experienta, nu de pe banca scoli hai asistent, hai profesor.Ce iti zic eu acum nu e din auzite, nu-i din citite sau mai stiu eu ce alte surse este purul adevar.Mai sunt si asistenti care au experienta sau profesori, nu zic 100% dara 99% in invatamantul din RO asa sunt.Cunosc asistent care a iesit la pensie cum crezi? Tot asistent laughing de ce? Simplu ca nu era interesat, ca nu era in gasca alora cu papagal.Omu era profesionist, lucrase peste tot in tara apoi s-a stabilit la o universitate, a intrat asistent si asa a si ramas. Dara toti de acolo cand aveau o intrebare veneau la el so rezolvelaughing insa nici unu, dara absolut nici unu din acea universitatea na spus, ba fratilor omu asta merita ceva merita sa fie mai sus.Pai cum sa zica ei asa ceva cand era vorba de bani mai multi nu? Invatamantu in RO e de tot rahatu si zic adevaru.Nu pot sa spun de unde stiu pentru ca nu vreau dupa sa vina careva sa spuna ca acum ma laud laughing Cine este curios ii pot spune in particular cum sta treaba si de unde stiu.Iti pot scrie un mesaj privat si sa-ti explic cum sta treaba. Cercetare in RO nu exista,aia care e doara cu numele,exista cercetare ca uni oameni sa ia si ei ceva salarii,sa aiba un job,ca de fapt ce cerceteaza ei este luat de la altii,ei doara arata ceva sa vada romanu,le invarte, ciupeste de la unu de la altul din tarile unde intr-adevar se face cercetare si bum scoate si el o carte, o publica si invata studentii dupa ea. Dara toate acele informatii is luate din afara tarii, de la altii, romanii nu au mai cercetat ceva dinainte de razboi, dupa razboi doara au copiat, cam asta este invatamantul in RO.Cum am spus cine vrea detalii de unde stiu ma poate contacta.In RO stiti cum e? Vai lucrez in cercetarelaughing deci termenu asta sa genralizat,este folosit incorect, cum sa spui cercetezi ceva cand tu faci de fapt ceau facut si altii deja, sau ceau descoperit altii laughing este aiurea, dara vorba aia spui lucri in cercetare, esti tare, cercetezi ce au lucrat altii este si asta poate un fel de cercetare mai stii laughing