| Alissia97 a întrebat:

Ce sfaturi puteti oferi unui tanar cu facultatea terminata, la inceput de cariera?

Răspuns Câştigător
| haileewatson a răspuns:

Sa mergi la cat mai multe interviuri inainte sa accepti o oferta de job.
Sa iti faci cont pe Linkedin si sa iti creezi un network de persoane din anumite domenii care te intereseaza pe tine, sa iti creezi profilul in functie de studiile tale, certificari, interese, experienta.
Sa fii la curent mereu cu piata de job-uri, sa te uiti peste anunturi.
Sa faci cursuri mereu pe domeniul care te intereseaza (sau certificari).
Nu trebuie sa lucrezi neaparat in pedagogie. Cu aceste studii poti face si training & development.

11 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

...munceste?

| Frank51 a răspuns:

Să lucrezi în domeniul tău, chiar dacă la început banii sunt puțini. Cu timpul avansezi atât în experiență cât și în companie, iar dacă pleci, nu pornești de la zero ci te angajezi direct pe salariu mare.

| LordCristobal a răspuns:

In general sa te implici cat mai mult la facultate, sa te bagi in proiecte la facultate care sa te poata ajuta si pe viitor.
Si sa te distrezi cat poti tu de bine ca anii studentesti sunt cei mai frumosi ani.
Sa pui deoparte daca poti 10 la suta din banii pe care ii ai din venitul lunar fie ca lucrezi sau ca primesti de la parinti.
Cu bani pusi deoparte poti sa iti iei ceva fain, sa iti faci o vacanta undeva sau sa ai si pentru zile negre.
Si sa faci ce iti place in viata.

| Alissia97 explică (pentru LordCristobal):

Facultatea este terminata, la aplicarile pentru job gasesti foarte greu joburi in domeniul meu.
Care ar fi o alternativa buna?

| LordCristobal a răspuns (pentru Alissia97):

Pai ce domeniu ai studiat?
Ca sa iti dau un raspuns cat mai complet.

| Alissia97 explică (pentru LordCristobal):

Pedagogie

| LordCristobal a răspuns (pentru Alissia97):

Sa lucrezi in domeniul facultatii pe care ai terminat-o.
Gen profesor de biologie sau sa lucrezi intr-o institutie de cercetare biologica, sa fii biolog.

| Alissia97 explică (pentru LordCristobal):

Lucrez pe domneniu momentan insa as vrea sa incerc si ceva in afara domeniului.

| blackann a răspuns:

Babardeala multa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să se angajeze cât mai repede. Dacă trece mult timp de la luarea licenței/diplomei și nu te angajezi, patronii se vor uita urât la tine și te vor face pachet să te trimită acasă. Pe ei îi interesează doar experiența. Importantă nu e diploma, cât experiența. Nu zic că diploma nu valorează. Dar EXPERIENȚA E ESENȚA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce facultate? din aia de faceti toti? sau facultate unde trebuie sa stai cu burta pe carte?