| anonim_4396 a întrebat:

Ce specializare vi se pare mai grea: Informatica economica sau Statistica si previziune economica? Este de viitor a doua?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E greu ce nu știi sau ce nu-ți place. Deci răspunsurile primite se referă la cei ce le-au postat. A doua e restrictivă la angajare (câte posturi necesită așa ceva?) prima însă îți oferă multe domenii și variante.

Spunea odată cineva: dacă ești pe un drum ce este (ți se pare) prea ușor, atunci în mod sigur ești pe drumul greșit!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Informatica economica este mai high si tot atat mai buna, daca te intereseaza acest domeniu te-ai putea specializa pe el, nu o sa regreti, garantez! E o slujba de viitor, si cand zic de viitor este chiar de viitor, in viitorul apropiat se poate sa ne 'controleze' robotii ( o gluma ) si chiar ti-ar fi de folos, glumesc, dar si asa e foarte banoasa si folositoare, dar acum si parerea ta despre aceasta conteaza. Cat despre Statistica si prev. economica nu iti recomand, e putin cautata si monotona.

| Doja a răspuns:

Informatica economica iti da dreptul de a lucra ca programator cu reducere de taxe. Este cumva echivalentul abolvirii calculatoarelor la automatica sau a sectiei de informatica de la facultatea de matematica.

| Anon31241212 a răspuns:

Informatica economica e de viitor. Chestia asta cu e greu sau nu e relativa. Depinde de inclinatiile tale. Daca esti bun la info, daca iti place economia... Eu ti-as recomanda informatica economica, fiindca se cauta o gramada de tineri in domeniul it si salariile sunt pe masura.

| Copila2016 a răspuns:

Depinde de fiecare om, fiecare gândește diferit dar contează și părerea ta. Te poți ghida după cei care spun cele mai multe răspunsuri despre cea care corespunde cu ce vroiai tu.