| Cosminabc123 a întrebat:

Ce spuneti, e mai bine sa te duci sa faci academia de politie sau sa fii subofiter? Ca ofiter ai mai multa responsabilitate dar nu stiu salariul unui ofiter e foarte mare comparativ cu cel al subofiterului?

4 răspunsuri:
| catalin09023 a răspuns:

Salut,

Poti incepe cu subofiter (agent) de politie, vezi cum e munca in strada - intre timp faci si o facultate (dreptul) si dai un concurs de trecere in corpul ofiterilor.
In politie, salariile mari fata de cele mici sunt diferentiate de functii - functia bate gradul. (Functiile in politia romana sunt: cu functie de conducere/ fara functie de conducere).
Un ofiter x, la un birou, fara functie de conducere, ia in jur de 3000 si ceva de lei.
Un agent din strada ia 5000-6000 daca e chiar harnic, de asemenea si el fara functie de conducere.

Depinde de functie, iar imediat dupa terminarea academiei nu o sa primesti un scaun cu functie de conducere- va trebui sa dai concursuri pentru acea functie.

Deci, din nou, daca vrei sa ai salar rapid si sa nu mai petreci 3-4 ani pe la Academie, poti face o scoala de agenti (10 luni) si sa fii incadrat imediat dupa finalizare pe un salar lunar.
Iar daca consideri ca poti mai mult (ar fi ipocrizie sa zicem ca nu vei da, daca esti subofiter), poti face o facultate la fara frecventa/Academia la fara frecventa, un concurs si te-ai facut ofiter.

Btw, nu pierzi nimic. Gradele se echivaleaza.
Ex.
Agent --> dupa trecerea in corpul ofiterilor devii --> subinspector
Agent principal --> dupa trecerea in corpul ofiterilor devii --> inspector
Agent sef adjunct sau mai mare --> dupa trecerea in corpul ofiterilor devii --> inspector principal.

Deci, anii lucrati se echivaleaza, nu se uita =)

| qweasz a răspuns:

Acum mulți ani era diferență de 30% între salariu de ofițer și salariu de subofițer și diferența era din sporuri care mărea mult salariul ofițerului.

| Cosminabc123 explică (pentru qweasz):

Aaa,ce sporuri are ofiterul? deci sa inteleg gen ca subofiterul ia 4000 ofiterul ia 6000 dar cu sporuri ofiterul ajunge la 7000 cam asa, am dat un exemplu.

| qweasz a răspuns (pentru Cosminabc123):

Azi nu mai știu cum e dar știu că o pensie azi e cu 30% mai mare decât era salariul ofițerului acum mulți ani.