| padalekilover a întrebat:

Ce studii trebuie facute pentru a deveni psiholog criminalist si cu ce se ocupa acesta? Esentialul il stiu, dar am nevoie de o descriere detaliata ca sa imi pot face o idee in legatura cu viitorul meu.

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Well, în primul rând trebuie să faci facultatea de psihologie care durează 3 ani (sugerez timișoara sau cluj că sunt cele mai bune din țară) După care vei avea nevoie de un masterat la bucurești în domeniul criminalist. Mai bine plătit dar mai dificil este ca după facultate să mergi la masterat la academia de informații a Serviciului Român de Infomații.

Cât despre natura postului: În principiu vei face evaluări psihologice și expertize pentru a determina o serie de chestii..de la discernământ la starea psihică a inculpatului.

PS: vezi că nu e treabă ușoară