| Kaliope a întrebat:

Ce sunt miscari revendicative?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Miscare revendicativa-> actiune organizata, de masa( care antreneaza grupuri compacte sociale, politice, profesionale ) cu caracter revendicativ( cer/pretind drepturile sociale, profesionale sau politice care li se cuvin).

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Miscari ale maselor sociale sub forma unor manifestatii de strada sau greve, prin care se solicita respectarea unor drepturi sociale prevazute in legislatie, dar neacordate.Acestea sunt indreptate de obicei impotriva unui sistem abuziv.