| Alison95 a întrebat:

Ce tarife mai au fotografii profesionali care realizeaza shootinguri frumoase?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Daca te iei de preturi, e clar. Ia mai bine si te uita intii ce scule au si ce conditii iti ofera in banii astia. E posibil ca unii sa iti ofere mai mult pentru 500 RON decit altii pentru 1000, dar 500 pentru 2 ore cu un fotograf ca lumea, cu scule si care stie ce face mai ales dupa aia nu e deloc mult. Ai idee ca doar retusurile in Photoshop pentru o poza pot sa ajunga la 50-100 USD? Nu vorbesc din auzite, am facut de-astea in trecut...

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Se intimpla sa fii cumva unul dintre ei? Ce ofera aia care iau 150 RON pe un shooting? Studio in spatele blocului, lumina naturala si stelute adaugate in Photoshop crackuit pe jpegurile scoase cu un bridge de 700 RON cumparat de la amanet cu 200?

| Alison95 explică (pentru KodrutZ):

Am vazut preturi foarte exagerate pe net, si cica vestimentatia nu e limitata. de ex 5 milioane, 2 ore de shooting, 100 - 150 fotografii si vreo 5 editate in photoshop mai vor si doar 3 tinute! e cam aiurea;(

| Alison95 explică (pentru KodrutZ):

Portofoliul ( book ) poze printate. sau cum s-or numi. cam cat ar costa sti?, si o filmare de 3 minute sa zic asa la un fotograf bun cat m-ar ajunge?

| KodrutZ a răspuns (pentru Alison95):

De obicei fotografii fac poze, nu salata de poze cu filmare. Din ce oras esti? Am trei amici in Iasi care se ocupa cu asa ceva, cel drept unul din ei ba e in Iasi, ba in Londra, ba de-aiurea pe glob, asa ca am doi in Iasi si unul la nivel global... happy

| Alison95 explică (pentru KodrutZ):

Constanta. chiar si Bucuresti.

| KodrutZ a răspuns (pentru Alison95):

Http://www.raduafloarei.ro/ - da-i o sirma, poate te lamuresti macar asupra preturilor care se practica de cei care fac treaba asta la modul serios si poate ai noroc sa te orientezi de o shedintza foto.

| KodrutZ a răspuns (pentru Alison95):

Daca te iei de preturi, e clar. Ia mai bine si te uita intii ce scule au si ce conditii iti ofera in banii astia. E posibil ca unii sa iti ofere mai mult pentru 500 RON decit altii pentru 1000, dar 500 pentru 2 ore cu un fotograf ca lumea, cu scule si care stie ce face mai ales dupa aia nu e deloc mult. Ai idee ca doar retusurile in Photoshop pentru o poza pot sa ajunga la 50-100 USD? Nu vorbesc din auzite, am facut de-astea in trecut...

| SolitarHacker a răspuns:

Profesionali? poate sa ajunga si la 500 euro big grin dar gasesti si la 100-200-300 euro depinde de relatia dintre tine si fotograf.

| Skynettt a răspuns:

Un alb um costa in jur de 150lei

| KodrutZ a răspuns (pentru Skynettt):

Hahaha, asta e tarif de piscotar, nu de profesionist.