| AvalohAlyn a întrebat:

Ce trebuie sa absolvesc ca sa ma fac profesor de religie? Si ce impune aceasta profesie? Mai este religia o materie in scoala/liceu de viitor? Va mai exista(eu imi doresc din tot sufletul sa existe si in continuare)?

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te poți face și preot, nu numai cadru didactic.
Predarea religiei în școală nu trebuie interpretată ca îndoctrinare, ci explicația ei în esență.
Mergi după liceu (este și liceu de teologie, la Curtea de Argeș), obligatoriu Facultatea de Teologie.
Succes!
Pa, pa.

| darrio2007 a răspuns:

Ca sa mai treci pe la gramatica.

| AvalohAlyn explică:

Absolvez.Nu prea am folosit cuvantul asta in viata.A fost greseala mea scuze.Cine nu face greseli si nu are pacate sa dea primul cu piatra.Cum a zis Mantuitorul(bine, eu am zis aici cu vorbele mele.)
Multumesc pentru raspunsuri

| suntserios a răspuns (pentru AvalohAlyn):

A vorbi corect gramatical limba materna nu are nicio legatura cu religia

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar trebuie sa "absolvezi" liba romana un pic.

daca vrei sa traiesti dintr un salariu de 700 ron devino profesor, mai ales de religie. restul mai scot un ban pe meditatii ceva.

probabil in cativa ani se va scoate de tot, au existat deja discutii

| greyhound a răspuns:

Teologia; religia va exista mereu pentru ca nici un politician nu are tupeul sa o scoata din programa scolara; l-ar linsa romanii

| Zenit313 a răspuns:

Facultatea de Teologie (Cluj,Iasi, Bucuresti, Oradea, Baia Mare, Alba Iulia..etc.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ABSOLVÍ (1) absolvesc, (2) absólv, vb. IV. Tranz.
1. A termina un an școlar, un ciclu sau o formă de învățământ. 2. A scuti pe cineva de pedeapsă; a ierta. – Din germ. absolvieren, lat. absolvere.

| prisacarul56 a răspuns:

Ideal ar fi sa termini teologia, religia este si trebuie sa ramana materie in scoala.

| Iuliana75 a răspuns:

Fa Facultatea de Teologie!