| MihaiBarbosu a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa devin fotograf? Am deja aparatura, Canon 550d si 4 obiective.

4 răspunsuri:
| Nikel a răspuns:

Urmeaza niste cursuri, cauta pe internet unde poti face astfel de cursuri de fotografie, iar apoi te poti angaja pe un vapor, sau in mai multe chestii.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

In primul rand trebuie sa faci poze. Poti sa te inspiri si din ceva cursuri, dar asa... mai basic. Regula treimii, incadrare, temperatura de culoare, sa te descurci cu setarile si-n somn. Dar fa foarte multe poze, si calatoreste peste tot pentru ele. Nu e ceva ce se invata, e ceva ce se dobandeste in timp. Si eu am inceput de la zero, si n-am cautat cursuri sa tehnici. Alea-s bune dupa ce ai scule cu adevarat profesionale, lumini de studio, etc.

| ArthurKn a răspuns:

Sa inveti un program de editare photo!

| PeFuga a răspuns:

Aparatura ai... acum foloseste-o! Daca nu ai bani sa faci cursuri, vaneaza pe net cursuri gratuite de fotografie in orasul tau. Pana atunci cauta pe youtube tutoriale despre cum sa faci sa folosesti mai bine aparatul si obiectivele pe care le ai. Nu in ultimul rand invata (tot din tutoriale online) sa folosesti programe de editare. Apoi promoveaza-te: concursuri foto, expozitii personale sau de grup, colaboreaza cu o revista etc. Musai sa te promovezi ca sa stie si altii cat de bun esti! :)

Bonus: uite un mic punct de inceput: http://trickphotographybook.com/? hop=tomasb