| Etro a întrebat:

Ce trebuie să fac ca sa pot ajunge jandarm? Sunt din Suceava și anul acesta ma voi duce la liceu.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Femeie jandarm mi se pare urat, eu inteleg ca tu vrei sa fii pe la birouri nu pe teren, ai vazut ce a patit besita aia pe 10 august, ca s-a rahatit pe ea la propriu cand au inconjurat-o 50 de golani prosti, a dat-o ca i-au smuls parul din cap, noroc ca avea tibiere si protectii, deci nu e de o femeile aceasta meserie.
eu inteleg ca vreti meserii bine platite dar mai bine cauti altceva.
nu sunt sexist dar femeile nu au ce cauta in domenii cu astfel de duritate, parerea mea.
exceptii facand cele care toata viata s-au dedicat sporturilor de contact si care nu cad jos de la vreun pumn, sunt putine dar sunt, cum sunt putine dar exista femei care sunt atat de putrenice fizic ca bat barbati fara probleme.
sunt si femei de astea cu mult testosteron si au muschi si arata ca barbatii, da alea au ce cauta in domenii de genul mascati sau interventii, dar o femeie adevarata si sensibila nu vad de ce ar intra intr-un mediu de asta unde se pune accent pe bataie.
tu faci ce crezi!
daca vrei sa lucrezi birou dar tot la institutia jandarmeriei, e altceva, multa munca cu hartiile, e mai ok pentru tine asa ceva.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iei legatura cu CMJ-ul ( https://bit.ly/2WzC4a3 acolo ai si adresa si numarul de telefon) si te vor ajuta ei. Cum mai ai de facut liceul pregateste-te bine la matematica, limba romana si o limba straina! In felul asta poti sa iei examenul la Academia de Politie, facultatea de jandarmi. Daca nu la subofiteri. Acolo trebuie doar limba romana si engleza sau franceza. Sportul si teste psihologice rezolvate te ajuta foarte mult. Sanatatea trebuie sa fie si ea buna.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Jandarmeriță vrei sa te faci? Ce varsta ai?

| Etro explică (pentru CristiDinBucuresti):

15 ani

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Etro):

Nu este o meserie de fată jandarm.

| JicaContra a răspuns (pentru Etro):

Esti fata, nu esti buna, trebuie sa inveti bine de tot si sa simti motto-ul jandarmeriei si al militiei:

NU-I BATUTA CA LA NOI

ca fata e foarte greu sa inveti asta

| siriusblack98 a răspuns:

Pentru inceput trebuie sa ai ca deviza in viata ''muschii mei minte nu are'' iar apoi sa stii sa pupi in fund oameni de toate felurile pentru ca in jandarmerie sunt 3 superiori pe cap de ''angajat level 1'', apoi sa fi dispus/a sa omori in bataie si sa gazezi oameni nevinovati in locuri publice care isi cer drepturile acordate prin constitutie de la ''mafioti'' care te platesc pe tine sa-i aperi. Daca inceplinesti toate aceste cerinte, boom! Te inscrii dupa ce ai absolvit liceul, la scoala militara de jandarmi.