| Etro a întrebat:

Ce trebuie sa fac pentru a ajunge traducător la o companie? Se poate lucra și de acasă? Pe ce se bazează acest lucru? (Inafara limbilor străine). Eu sunt la filo în clasa a9a, știu ca mai am pana termin dar vreau sa știu la ce facultate ar trebui sa dau și ce limbi sunt căutate. Câte ore de lucru se fac pe zi și care ar fi salariul mediu?

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pentru asta ideal ar fi sa faci LMA, Engleza, Germana, Italiana sau Franceza (la Litere in Cluj faci trei din ele). Orarul si salariul depind in functie de firma, dar daca stapanesti 2 sau 3 limbi bine trece lejer de 1000 de euro

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mergi la litere sau stiinte ale comunicarii.

| Balalau95 a răspuns:

Iti trebuie licenta de traducator autorizat in respectivele limbi
SI sa gasesti job la o companie in felul ala
in plus, nu stiu cat poti sa lucrezi de acasa, actele oficiale pot fi traduse binemercic cu o firma de traduceri, insa cand e vorba de negocieri, TREBUIE SA FI PREZENTA, si mai ales TREBUIE SA AIBA INCREDERE IN TINE ca esti omul lor, insa salariu e destul de ridicat daca reuesti sa ajungi in pozitia asta (nu or sa isi permita sa iti dea un salariu de rahat ca sa ii vinzi la primul venit care iti da o spaga)

| sierra1 a răspuns:

Ori termini o facultă magna-cum-laude oi te măriți cu fiul patronului companiei ochite!

| Adry05 a răspuns:

Trebuie să-ți iei autorizație de traducător de la minister prin susținerea unui examen.
de acasă lucrezi în funcție de job... poți face freelance pe traducere, deși mai greu, și atunci lucrezi de acasă pe propriu program după un deadline... dacă te angajezi la o firmă de traducere mergi după regulile lor

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Facultatea de Limbi si Literaturi Stranine pe domeniul Traducere si Interpretare. Iti faci o combinatie de doua limbi pe care le vrei tu, iar dupa licenta te duci la minister si dai un examen simplu (din punctul meu de vedere) de atestat de traducator.

| CodrutElian1990 a răspuns:

"codrinmaestruldumelor" a răspuns cel mai bine. Dar sa stii ca este o facultate grea, deoarece se invata si limba veche, iesita din uz, iar examene pe sesiune sunt duble fata de facultatea de limbi straine normala.