| NiculaiMarianTraian a întrebat:

Ce trebuie sa fac sa ajung invatator?

2 răspunsuri:
| Trustmotorcy a răspuns:

Facultate pe științele educației și eventual curs de pedagogie, pentru șanse mai mari în învățământ.

| litere123 a răspuns:

Pentru început, trebuie să optezi pentru un liceu pedagogic, specializare învățător-educator, unde vei studia multă pedagogie și didactică pe domeniul acesta, dar vei aborda și multă practică. La sfârșitul liceului, vei avea de dat un examen(examenul de titularizare) și cu ajutorul acestuia poți intra direct în învățământ ca învățător. Facultatea pe acest domeniul se face numai dacă dorești să avansezi de la stadiul de învățător-educator la cel de profesor. După terminarea liceului ești deja valorificat cu un astfel de job.