| Oiciumessi1234 a întrebat:

Ce trebuie sa învăț pentru a da la protecția munci sau alte domenii, si unde pot găsi aceste facultății.

1 răspuns:
| Satango a răspuns:

Bună!
Îți sugerez un site foarte bine structurat pe capitole cu teorie de înalt nivel conform și activității practice:
https://www.iprotectiamuncii.ro/norme/norme-generale-protectia-muncii
Dar...
Poate ai vrut sa scrii Inspector în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, sintagma protectia muncii nu se mai foloseste de ceva ani, de cand a aparut Legea nr. 319/2006 - Legea securităţii şi sănătăţii în muncă, prin care s-a abrogat Legea nr. 90/1996 - Legea protecţiei muncii.
Posturile de inspectori SSM nu sunt cine știe ce plătite de angajatori, iar ca să fie rentabil să o faci ca liber profesionist îți trebuie un portofoliu de agenți economici cu câteva sute/mii de angajați. Probabil că iți dai seama că piața este deja săturată de așa inspectori.
Facultatea cu profil de genul trebuie să fie regăsită în orice județ, este un domeniu de renume, altfel nu s-ar fi umplut țara de aceștia.
Multă baftă!