| Prezidentul a întrebat:

Ce trebuie sa inveti ca sa te duci la medicina? Vreau concret, anatomie, chimie, biologie, etc... Clasa a 12, 9. Daca puteti sa imi dati un site sau niste recomandari, multumesc!

Răspuns Câştigător
| yonela30 a răspuns:

Din cate stiu eu anatomia de a 11-a trebuie stiuta foarte, foarte bine si chimia organica din clasa a 10-a si a 11-a. Daca vrei medicină la o facultate renumită, Targu-Mures, Cluj si Bucuresti se situeaza pe primele locuri insa depinde de tine ce alegere faci. Trebuie sa tii cont de faptul ca daca alegi medicina generala dupa cei 6 ani de facultate mai faci inca 3-6 ani de rezidentiat, la dentara poti sa faci si numai facultatea. Asta e tematica la anatomie http://www.admiteremedicina.ro/tematica_anatomie (Bucuresti) si chimie http://www.admiteremedicina.ro/tematica_chimie (tot Bucuresti). Trebuie sa faci cateva carti de teste grile pe care le cumperi de la facultate, anula asta la Bucuresti examenul a constat in 100 grile din care 60 biologie si 40 chimie/fizica la alegere. În plus s-ar putea să te ajute si compendiul de la corint http://www.librarie.net/......oiculescu. oricum din câte am înțeles daca o sa ajungi la medicină manualele astea o să ți se pară o nimica toată. Dacă îți place mult anatomia si ești extrem de curios te mai poți uita la documentarele Aclands Anatomy însă lucrurile alea iti trebuie dupa ce intri. Mai ai o chestie 3d interactiva cu corpul uman: https://www.biodigitalhuman.com/home/ pe mine ma mai ajuta uneori pentru ca poti sa "diseci" si sa cauti singur organe, nervi etc.

1 răspuns:
| meli120 a răspuns:

Medicina sau Medicina Dentara?
http://www.umfcluj.ro/......202013.pdf

Medicina Generala:

Biologie - Manual pentru clasa a XI
Autori: Dan Cristescu, Carmen Salavastru, Bogdan Voiculescu, CEzar Th. Niculescu, Radu Carmaciu
Editura Corint (avizat prin ordinul Ministrului Educatiei si Cercetarii nr. 4742 din 21.07. 2006)
Tot manualul, cu exceptia subcapitolelor: lucrari practice, teme si aplicatii, autoevaluare, notiuni elementare de igiena si patologie, disfunctii endocrine (pag. 61)

Medicina Dentara:
Biologie - Manual pentru clasa a XI
Autori: Dan Cristescu, Carmen Salavastru, Bogdan Voiculescu, CEzar Th. Niculescu, Radu Carmaciu
Editura Corint, 2008
Se vor excepta subcapitolele: lucrari practice, teme si aplicatii, autoevaluare, notiuni elementare de igiena si patologie.

1.I. Alcatuirea Corpului Uman
Topografia organelor si sistemelor de organe pag. 4-11
1. II. Functiile Fundamentale ale Organismului Uman
A. Functia de relatie
1. Sistemul nervos, pag. 13-36
2. Analizatorii, pag. 38-52
3. Glandele endocrine, pag. 54-60
4. Miscarea, pag. 63-71
B. Functia de nutritie
1. Digestia si absorbia, pag. 74-82
2. Circulatia, pag. 84-94
3. Respiratia, pag. 97-101
4. Excretia, pag. 103-105
5. Metabolismul, pag. 108-115
C. Functia de reproducere
1. Sistemul reptroducator, pag. 116-122
2. Sanatatea reproducerii, pag. 122-123
D. Organismul - un tot unitar, pag 124-126

Farmacie:
Nu este publicata

FMAM:
Biologie - Manual pentru clasa a XI
Autori: Dan Cristescu, Carmen Salavastru, Bogdan Voiculescu, CEzar Th. Niculescu, Radu Carmaciu
Editura Corint, Bucuresti 2006
ISBN: (10) 973-653-935-0; ISBN (13): 978-973-653-935-0
Se excepta subcapitolele: lucrari practice, teme si aplicatii, cuvinte cheie, autoevaluare, notiuni elementare de igiena si patologie.

1.I. Alcatuirea Corpului Uman
Topografia organelor si sistemelor de organe, pag. 4-5
1. II. Functiile Fundamentale ale Organismului Uman
1.A. Functia de relatie
2. Sistemul nervos, pag. 13-37
3. Analizatorii, pag. 38-53
B. Functia de nutritie
1. Digestia si absorbia, pag. 74-83
2. Circulatia, pag. 84-96
3. Respiratia, pag. 97-102
4. Excretia, pag. 103-107
5. Metabolismul, pag. 108-115
C. Functia de reproducere
1. Sistemul reptroducator, pag. 116-122
2. Sanatatea reproducerii, pag 122-123

Alte specialitati medicale:
Biologie - Manual pentru clasa a XI
Autori: Dan Cristescu, Carmen Salavastru, Bogdan Voiculescu, CEzar Th. Niculescu, Radu Carmaciu
Editura Corint, Bucuresti 2006
ISBN: (10) 973-653-935-0; ISBN (13): 978-973-653-935-0
Se excepta subcapitolele: lucrari practice, teme si aplicatii, cuvinte cheie, autoevaluare, notiuni elementare de igiena si patologie.

1.I. Alcatuirea Corpului Uman
Topografia organelor si sistemelor de organe pag. 4-5
1. II. Functiile Fundamentale ale Organismului Uman
1.A. Functia de relatie
2. Sistemul nervos, pag. 13-37
3. Analizatorii, pag. 38-53
4. Miscarea, pag. 63-72
B. Functia de nutritie
1. Digestia si absorbia, pag. 74-83
2. Circulatia, pag. 84-96
3. Respiratia, pag. 97-102
4. Excretia, pag. 103-107
C. Functia de reproducere
1. Sistemul reptroducator, pag. 116-122

Cam asta se da anul asta la admitere.Nu stiu de ce ai adresat asemenea intrebare daca vrei sa dai la medicina nu ii de joaca trebuie sa iti placa si sa inveti tot ce tine de anatomie, chimie, biologie si cam tot ce tine de medicina.In medicina niciodata nu stii prea mult, intotdeauna ai de invatat.
Orice iti cade pe mana, orice gasesti inveti daca tine de asta.Eu sunt intra IX-a si o fost colega care e pasionata cu adevarat deja am fost cu ea intr-o zi de si-o luat mai multe carti (Vreo 5) si tot invata si ma tot pune sa o intreb.Ma mai indruma, ca se pricepe si ce carti sa cumpere pentru asa ceva ca nu ajunge ce se face la scoala daca ai tragere spre asa ceva.Dar mi se pare ca vorbesti cam degajat pentru un viitor medic, eu in locul tau cautam pe net ca nu era asa greu si nu intrebam, intrebam absolventi de medicina /doctori, ma duceam si pana la facultate sa intreb mai ales daca ii in interesu tau si daca esti intr-o clasa mai inaintata.Eu fiind in a IX-a am lasat-o treaca mearga anul asta deoarece anul asta m-am hotarat sa dau la medicina, dar intai trebuie sa ma transfer la stiintele naturi (greseala ca nu m-am dus din prima, dar nu mi-am pus niciodata problema asta numai dupa ce am fost calauzita de o prietene). Deci nu vorbi cu atat dezinteres intr-un fel, sa ai in mainele tale viata unui om si sa gandesti ca ce trebuie sa invata.In loc sa iti pui intrebare ca sunt multe de invatat si niciodata nu stii destule.Ca ma indoiesc ca cineva stie mai mult decat niste banalitati chestii inainte sa aprofundeze serios.
Scuze, daca am reactionat asa.Dar fiind visul meu sa devin medic ma deranjeaza atitudinea asta.Mai ales cei care vor sa urmeze acea meserie ca ii obliga parintii sau pentru bani!