| andreeapink01 a întrebat:

Ce trebuie sa stiu daca vreau in viitor sa dau la medicina ( as vrea chirurgie, poate cardio-toracica)? Vreau sa spun din ce se da examen la admitere, la ce ar trebui sa fac meditatii? mai am timp pana atunci, insa am zis sa folosesc anii acestia ca sa ma documentez. Stiu ca e greu si e foarte mult de tocit, dar imi place si incerc sa ma informez mai mult.

Răspuns Câştigător
| vampyremisa a răspuns:

Salut! 1. Admiterea consta in obligatoriu biologie clasa a 11a si fizica/chimie( recomand chimie). 2. Nu e obligatoriu sa faci meditatii. Invata la timp. Nu lasa nimic neacoperit. Invata sa faci probleme. 3 nu e de tocit. A toci inseamna sa invrti pe dinafara fara a intelege intotdeauna. La medicina nu merge asa. Daca nu intelegi nu poti retine. ( si, mai grav, faci confuzii intre x si y sau mai stiu eu ce proces si altul). Si cum volumul in anul 1 de studiu e cam tot ce ai invatat in 4 ani de liceu -posibil mai mult- nu ai cum sa tocesti. Mai merge retinut pe la materii din astea naspa, dar la anato sau fizio sau biochim... nu prea... 4. Exista multe site-uri care m-au ajutat in conturarea pregatirii si primelor zile de facultate. Cauta: blogul studentilor medicinisti, grile admitere, si mai sunt cateva. Citeste de la cat mai multe universitati, pentru ca fiecare prezinta problematica din unghiuri diferite. 5. Cum alegi facultatea? A) ce iti poate oferi facultatea?( centru de cercetare, baza materiala, parteneriate). b) orasul. Iti convine sa stai in orase mereu aglomerate? Bucuresti, Constanta. Nu stiu de restul. Iti place linistea? Cluj, etc. C) poti sa studiezi in celalalt capat al tarii?(mersul cu trenul sau avionul). ATENTIE! Nu alege un oras pentru ca nu stiu ce ruda de-a ta sau amic e acolo! Nu alege un oras pentru ca viata e mai ieftina! Nu alege un oras pe baza ca "nu ca nu pot trai in camin departe de parinti!" (halo! Cand vei fi pe cont propiu ce o sa faci?!). Sper ca te-am ajutat in drumul tau spre ascensiune. Iti urez Succes.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e mult de tocit, e mult de invatat gandit, e mai grea partea de gandire si intelegere decat cea de invatare.
Momentan se da admitere din chimia organica (sau fizica) si biologia de clasa a unsprezecea. Trebuie sa te apuci de invatat cam pe la sfarsitul clasei a zecea, cu chimia sau fizica, asa incat in vacanta dintre a zecea si a unsprezecea sa treci serios macar de doua ori prin materie. Apoi vei continua cu biologia si chimia (sau fizica) in paralel. Meditatii nu merita sa faci prea multe, vreo 6-7 luni, la sfarsit, cand ai invatat la perfectie materia si ai nevoie doar de o recapitulare ca lumea.
Nu stiu cat timp mai ai, dar trebuie sa tii cont ca se ia in considerare, de cativa ani, introducerea obligatorie si a fizicii si a chimiei (probabil nu se va pune insa in aplicare in urmatorii 2-3 ani)

| CuriousStuff a răspuns:

Exact cum a zis Brigaela cu o adaugire.
Specialitatea ti-o alegi cu mult dupa ce termini facultatea. Asa ca e destul de precar sa pleci cu ideea ca vrei sa fii chirurg, nu de alta, dar inca nu stii cu ce se mananca si in ce consta.
Facultatea de medicina nu e asa diabolica daca ai daruire si chef de invatat 6 ani... sau multi bani...
Mai trebuie sa stii ca e una dintre cele mai grele facultati pe care le poti face, asa ca nu te astepta sa fie usor, deloc. Celelalte facultati nu sunt nici la degetul mic de la piciorul unei facultati de medicina, e greu, e mult de INVATAT, si nu de tocit, pentru ca tocitul nu implica intelegerea a ce citesti tu acolo si la medicina trebuie sa intelegi ce citesti si ce inveti, nu poti doar sa memorezi niste definitii, niste numere si gata.
Oricum, te asteptam in familie. Foarte buna alegerea.winking